Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

OPUBLIKOWANO: 1 LUTEGO 2016

 

Problemy związane z naliczaniem i wypłacaniem wynagrodzenia

 

Opracowała: Aleksandra Kuczkowska, radca prawny

 

Podstawa prawna:

 

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).

 

Prawidłowe naliczenie i wypłata wynagrodzenia na rzecz pracowników jest bardzo ważne, ponieważ nieprawidłowości i błędy popełnione w tym zakresie mogą być źródłem wymiernych roszczeń finansowych pracowników.

 

Niewypłacenie wynagrodzenia w terminie

 

Zgodnie z art. 85 § 1 Kodeksu pracy, wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie, ponadto, według art. 86 § 1 k.p., w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Pracodawca, który nie ma obowiązku wprowadzenia regulaminu pracy z uwagi na liczbę zatrudnionych pracowników, obowiązany jest poinformować pracownika na piśmie o terminie, miejscu i czasie wypłaty wynagrodzenia do siedmiu dni od dnia zawarcia umowy o pracę (art. 29 § 3 k.p.).

 

Niewypłacenie przez pracodawcę wynagrodzenia w ustalonym terminie bądź jego wypłata z opóźnieniem uprawniają pracownika do żądania odsetek za czas opóźnienia. Podstawą jest w tym przypadku art. 481 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, nawet jeśli nie poniósł żadnej szkody, a opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności. Odsetki stanowią zatem swego rodzaju odszkodowanie dla pracownika z tego tytułu, iż nie otrzymał należnego mu wynagrodzenia w terminie. Jeżeli strony nie ustaliły inaczej (np. w umowie o pracę), pracownikowi przysługują odsetki ustawowe, które w chwili obecnej wynoszą 8 proc. w skali roku. Nalicza się je od wynagrodzenia w kwocie brutto.

 

W praktyce część pracodawców uiszcza odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia dopiero wówczas, kiedy pracownik się o to upomni. Należy jednak zaznaczyć, że mimo, iż przepis art. 481 k.c. stanowi, że wierzyciel może żądać odsetek, nie oznacza to, że pracodawca nie jest obowiązany wypłacić pracownikowi należności z własnej inicjatywy. W szczególności warto zwrócić uwagę, że w przypadku, gdy pracodawca wypłaca spóźnione wynagrodzenie bez uwzględnienia kwoty odsetek, spóźnioną wpłatę składników należnego wynagrodzenia pracownik może – według Wyroku Sądu Najwyższego z 7 maja 1998 r. (I PKN 88/98) – zarachować w pierwszej kolejności na zaspokojenie zaległych odsetek.

 

Wypłata wynagrodzenia w nieprawidłowej wysokości

 

W praktyce zdarza się, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie w zbyt niskiej bądź w zbyt wysokiej kwocie, w stosunku do tej, jaka przysługuje mu z tytułu stosunku pracy. Przeważnie tego rodzaju sytuacje są wynikiem błędu osób odpowiedzialnych za jego naliczanie i wypłatę.