OPUBLIKOWANO: 1 GRUDNIA 2015
Posiadanie rodzeństwa a zachowanie dziecka
Niemal wszyscy dorośli wyrażają chęć posiadania dzieci. Około 49 proc. badanych deklaruje, że chciałoby mieć dwoje dzieci, ponad 26 proc. – troje. Preferowana liczba potomstwa w znacznym stopniu odbiega jednak od faktycznie posiadanej. Obecnie ponad jedna czwarta dorosłych Polaków nie ma dzieci, a tylko co ósmy ma ich troje (CBOS, 2013). Inną ważną informacją jest fakt, że dla wielu rodzin rodzeństwo stanowi istotną wartość.
Rodzeństwo jako zasób psychologiczny
Posiadanie rodzeństwa niesie ze sobą ogromny zasób korzyści psychologicznych, zwłaszcza emocjonalnych i społecznych. Siostry i bracia są jednymi z pierwszych osób, od których uczymy się emocji, postaw, zachowania. To oni w znacznym stopniu kształtują naszą inteligencję emocjonalną. To w relacji z rodzeństwem szukamy balansu między przyjaźnią a rywalizacją. Od rodzeństwa uczymy się wielu rzeczy: od jazdy na rowerze po zachowanie przy stole, od wyrażania miłości po radzenie sobie w sytuacjach konfliktowych. Uczymy się albo sami jesteśmy nauczycielami i wzorami do naśladowania. W okresie dojrzewania rodzeństwo staje się powiernikiem sekretów i często sprzymierzeńcem w „walce” z rodzicami.
Wiele badań psychologicznych pokazało, że posiadanie rodzeństwa wiąże się z budowaniem naszej indywidualności i wpływa na relacje z innymi ludźmi. Oczywiście nie jest tak, że będąc jedynakami, jesteśmy psychologicznie ubożsi i nie mamy szans na satysfakcjonujący rozwój czy relacje społeczne. Niemniej, posiadanie rodzeństwa w istotny sposób kształtuje osobowość, a w zależności od kolejności narodzin może znacząco wpłynąć również na nasz charakter.
Rola rodzeństwa
Psychologia humanistyczna zakłada, że rodzeństwo może być traktowane jako psychologiczne i emocjonalne źródło rozwoju osobistego. Dorosłe rodzeństwo, nawet jeśli będzie spotykać się jedynie kilka razy w roku, może stworzyć wartościową relację, którą będzie wykorzystywać nie tylko w przyjemnych, ale przede wszystkim trudnych momentach jako źródło wsparcia. Rodzeństwo zarówno w dzieciństwie, jak i życiu dorosłym jest ważne, ponieważ: