Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Dieta bezmleczna

Jolanta Kozica, Specjalistyczny ZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu

W pierwszych latach życia dziecka szczególnie ważne jest prawidłowe odżywianie i zapewnienie odpowiedniej ilości nie tylko kalorii, ale też węglowodanów, białek, tłuszczów, witamin i składników mineralnych. Zdarza się, że w tym okresie organizm małego dziecka reaguje nieprawidłowo na niektóre pokarmy. Najczęściej jest to reakcja na białko mleka krowiego. U około 3 proc. dzieci w wieku do 4 lat pojawia się alergia. Z biegiem czasu, jeśli jest stosowana dieta eliminacyjna bezmleczna, organizm zaczyna tolerować te produkty i ich spożycie przestaje wywoływać objawy niepożądane.

Dieta bezmleczna polega na wyłączeniu produktów zawierających mleko krowie lub z niego pochodzących (twaróg, ser żółty, kefir, jogurt, śmietana, masło, serwatka, kazeina, laktoalbumina, laktoglobulina) oraz mięsa cielęcego i wołowego.

Wskazaniem do diety bezmlecznej oprócz alergii jest również: nietolerancja mleka krowiego, pierwotna lub wtórna nietolerancja laktozy, czyli cukru mlecznego, galaktozemia (galaktoza wchodzi w skład laktozy), wstępny okres leczenia celiakii, przewlekła biegunka.

W większości przypadków dzieci wyrastają z alergii na białko mleka krowiego do 4. roku życia. Stosowana w tym okresie dieta eliminacyjna wymaga odpowiedniego zbilansowania produktów, aby pokryć zapotrzebowanie na składniki odżywcze szybko rosnącego organizmu.

W okresie niemowlęcym oraz u małych dzieci konieczne jest zastąpienie mleka mieszankami mlekozastępczymi opartymi na hydrolizatach kazeiny (Nutramigen, Pregestimil) lub na hydrolizatach serwatkowych (Bebilon Pepti, Bebilon Pepti MCT). Właściwości alergizujące tych mieszanek są obniżone 500-1000-krotnie w stosunku do mieszanek tradycyjnych. Powinny być podawane dzieciom w takich samych ilościach jak typowe mieszanki mleczne dzieciom zdrowym. Dostępne są również mlekozastępcze preparaty sojowe (Bebilon sojowy, Humana SL, Isomil). Należy jednak pamiętać, że prawie połowa dzieci uczulonych na białko mleka krowiego uczula się również na białko soi.

Zły smak i zapach hydrolizatów białkowych i preparatów sojowych jest częstym powodem ich nieakceptowania przez dzieci, a jeszcze częściej przez rodziców. Smak mieszanek można poprawić, dodając do nich naturalne soki owocowe, warzywne, ryż, kukurydzę. Można je też dosładzać cukrem lub glukozą.