Wiosenne instrumenty
Danuta Gaida, nauczyciel Gminnego Przedszkola w Tworogu
Zajęcia otwarte metodą Carla Orffa, scenariusz dla grupy 5-, 6-latków.
Metody: aktywizująca, według Carla Orffa, rozwijająca inwencję twórczą u dzieci.
Formy: zespołowa, indywidualna, zabawa integracyjna, zagadka muzyczna, zabawa ilustracyjna, gra na instrumentach.
Temat: Wiosenne instrumenty.
Cele ogólne:
- kształcenie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych
- wyrabianie umiejętności improwizacji muzyczno-rytmicznych
- kształcenie sprawności narządów mowy
- organizowanie działań mobilizujących do uważnego słuchania
- wyrabianie umiejętności współpracy z innymi dziećmi
- kształcenie umiejętności reagowania na zmiany rytmiczne.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- potrafi odtworzyć podany rytm
- rozpoznaje melodie znanych piosenek
- właściwie posługuje się instrumentami perkusyjnymi
- potrafi rytmicznie grać na instrumentach perkusyjnych i melodycznych
- potrafi ilustrować ruchem treść piosenek.
Pomoce:
- balony
- instrumenty perkusyjne: bębenki, grzechotki, kołatki
- instrumenty niemelodyczne: ksylofony
- instrumenty melodyczne: dzwonki, metalofony
- piosenka pod tytułem "Pociąg pospieszny", muzyka F. Leszczyńska, słowa B. Lewandowska
- podkład muzyczny.
Przebieg:
Literatura:
- Zabawa integracyjna "Pociąg pospieszny".
Dzieci wraz z rodzicami ustawiają się w szeregu, tworząc pociąg. Prowadząca zajęcia jest maszynistą prowadzącym pociąg. Na słowa piosenki "Pociąg pospieszny" dzieci poruszają się w pociągu po całej sali.
"Pociąg pospieszny" (muzyka F. Leszczyńska, słowa B. Lewandowska)