Propozycje scenariuszy spotkań adaptacyjnych z rodzicami
Charakterystyka grupy trzylatków
Przedszkole Samorządowe z Oddziałami Integracyjnymi n 16 nosi imię Jana Brzechwy. Funkcjonuje w nim pięć oddziałów, które noszą nazwy: Kaczki, Biedronki, Muchomorki, Modraczki, Poziomki. "Poziomki" to grupa trzylatków. Do pracy w niej od 1 września 20.. r. dyrektor ...... powołał nauczycieli prowadzących: ...... oraz woźną oddziałową ...... Oddział czynny będzie w godzinach od 6.30 do 16.30.
Ramowy rozkład dnia grupy "Poziomki"
6.30 Rozpoczęcie dnia w przedszkolu
Zabawy swobodne, praca w kącikach zainteresowań, zabawy integracyjne, prowadzenie rozmów indywidualnych na temat, zabawy i ćwiczenia kształtujące sprawności wzrokowe, słuchowe, manualne, prace stymulacyjne i wyrównawcze. Zabawy poranne.
8.30 - 9.00 Śniadanie
Realizacja zadań edukacyjnych poprzez: aktywność ruchową, plastyczną i muzyczną, matematyczną w zakresie rozwijania mowy i myślenia, spacery i wycieczki po najbliższej okolicy lub zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.
12.00 - 12.30 Obiad
Czas relaksu z muzyką relaksacyjną, bajką, opowiadaniem.
14.15 - 14.30 Podwieczorek
Zabawy swobodne, praca w kącikach zainteresowań, zabawy integracyjne, prowadzenie rozmów indywidualnych, kontynuacja prac z dnia, prace porządkowe. Podsumowanie dnia.
16.30 Zakończenie dnia
W okresie przygotowawczym - zapisu dziecka do przedszkola na przełomie kwietnia i maja - rodzice mogli zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na tablicy ogłoszeń w "Kąciku dla rodziców dzieci trzyletnich" (załączniki nr 1/1, 1/2, 1/3, 1/4, 1/5). W kwietniu i maju rodzice zapisali do przedszkola 30 dzieci - 12 dziewczynek i 18 chłopców. Wszyscy rodzice zostali poinformowani o terminach spotkań adaptacyjnych listownie (załącznik nr 2/1).
Cztery adaptacyjne spotkania z rodzicami zaplanowano na ostatni tydzień czerwca w godzinach od 15.30 - 17.00, dwa do przeprowadzenia w ostatnim tygodniu sierpnia w godzinach 9.00 - 12.00 oraz dwa 1 i 2 września 2003 r. w godz. 15.30 - 17.00. Spotkania odbywały się w oparciu o opracowane przez nauczycielkę mgr Wiesławę Ulitę scenariusze spotkań adaptacyjnych.
Celem spotkań jest:
- przełamanie obaw dzieci przed przyjściem do przedszkola i rozstaniem z rodzicami,
- oswojenie dzieci z nowym otoczeniem, nauczycielkami i woźną oddziałową,
- zachęcanie do przychodzenia do przedszkola w oczekiwaniu ciekawych zabaw, zajęć, nowych znajomości.
Metody i formy pracy stosowane podczas spotkań adaptacyjnych:
- aktywizujące,
- projektowanie sytuacji edukacyjnej,
- symulacyjne,
- wizualizacyjne,
- pokaz połączony z przeżyciem,
- metaplan (przygotowywanie wizytówek, rozdmuchiwanie kleksa),
- zabawy interpersonalne,
- zabawy relaksacyjne,
- zabawy integracyjne.
Zabawy interpersonalne pozwalają uczestnikom rozluźnić się, poznać się wzajemnie, stanowią doskonałe wprowadzenie do dalszych działań edukacyjnych.
Czas i miejsce spotkań oraz pomoce i przybory stosowane w zajęciach zawarte są w scenariuszach spotkań adaptacyjnych z rodzicami lub wynikają z ich treści.
Scenariusz spotkania adaptacyjnego z rodzicami (grupa trzylatków) nr 1
Temat: Mieszkańcy "kącika lalek".
Cele:
- oglądanie przez dzieci i rodziców sali zajęć, łazienki i szatni trzylatków,
- poznanie imion dzieci i rodziców w trakcie zabawy z piłką przy piosence "Piłka" (zb. wł.),
- wytworzenie u dzieci poczucia bezpieczeństwa,
- wyrobienie zaufania,
- wprowadzenie miłej i przyjaznej atmosfery.
Przebieg:
- Zaproszenie dzieci i rodziców do sali "Poziomek".
- Przedstawienie przez dyrektora nauczycielek i woźnej pracujących w grupie.
- Wspólne oglądanie szatni, sali i łazienki. Swobodna wymiana zdań.
- Usadzenie rodziców i dzieci na dywanie w siadzie skrzyżnym w kole.
Nauczycielka trzyma piłkę w rękach, śpiewa piosenkę "Piłka" (zb. wł.). Przy słowach: "bęc i buch" uderza piłką o dywan, łapie ją - piłkę złapie zuch - rzuca ją w kierunku wybranego dziecka i rodzica. Dziecko lub rodzic łapią piłkę i przedstawiają się, mówiąc: Jestem ......, jestem ...... - odrzucają piłkę do nauczycielki. Nauczycielka śpiewa piosenkę, zachęca do wspólnego śpiewu. Zabawa trwa do momentu prezentacji ostatnich uczestników.
"Piłka"Piłka, piłka w górę leci
Piłką, piłką grają dzieci.
Bęc i buch, bęc i buch,
Piłkę złapie zuch.
- Zaproszenie dzieci do kącika lalek - swobodne zabawy.
- Nauczycielka po 10 minutach zaczyna śpiewać piosenkę "Lala w różowej sukience" (zb. wł.), jednocześnie wykonując gesty ilustrujące treść piosenki.
"Lala w różowej sukience"
Mam lalę, śliczną lalę,
W różowej sukience,
Jak będzie mi płakać/bis
Wezmę ją na ręce/ bis
Luli, luli, husi, husi,
Zaśnij, moja mała,
Ja będę przy tobie cichutko czuwała/ bis
Upieszczę, utulę małą mą laleczkę
A potem w wózeczku/
Pohuśtam chwileczkę/bis
- "W kąciku lalek" - zabawy swobodne lalkami, misiami, wózkami, kuchnią i jej wyposażeniem, samochodami.
- Zabawa integracyjna wysnuta z treści wiersza "O Krzysiu".
"O Krzysiu"
Oto Krzyś, mały Krzyś,
Do przedszkola przyszedł dziś.
Tutaj Krzysia głowa, a tu ręce dwie,
Jedna noga, druga noga, każdy o tym wie.
- "Taniec z mamą" - zabawy ruchowe przy muzyce "Piosenki dla najmłodszych".
- Poczęstunek - picie wody mineralnej, jedzenie wafelków.
- Przedstawienie ramowego rozkładu dnia obowiązującego w grupie maluchów od września 20.. r. Wpisanie się rodziców na listę chętnych do wzięcia udziału w spotkaniach adaptacyjnych.
- "Śpiewane pożegnanie"
Do miłego zobaczenia (machanie prawą ręką na pożegnanie).
Scenariusz spotkania adaptacyjnego z rodzicami nr 2
Temat: Moja buzia chce się bawić.
Cele:
- przypomnienie imion podczas wspólnego śpiewu powitania oraz w zabawie "Kłębek przyjaźni",
- omówienie zasad korzystania z urządzeń sanitarnych, ośmielenie dzieci,
- eliminowanie napięć poprzez zabawy relaksacyjne,
- nawiązanie komunikacji niewerbalnej.
Przebieg: