Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam
Zapraszamy do zapoznania się z serwisem w wersji demo. Aby uzyskać pełen dostęp do treści kliknij "kup dostęp" i wybierz opcję najlepszą dla siebie.
, czyli dzisiaj kończy się dostęp do Twojego Niezbędnika. Przedłuż już teraz w promocji
Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.

Scenariusz zajęć "Wiosna nie chce przyjść do Wodnika Szuwarka"

mgr Maria Borowik, mgr Barbara Wróblewska

Scenariusz cyklu zajęć z grupą dzieci 4-letnich

Temat: Wiosna nie chce przyjść do Wodnika Szuwarka

Cel ogólny:

  • ukazanie dzieciom niekorzystnego wpływu działań ludzi na degradację środowiska naturalnego

Cele szczegółowe
dziecko:

  • podaje przykłady zanieczyszczania środowiska przez ludzi
  • szuka rozwiązań problemu Wodnika Szuwarka
  • analizuje problem zanieczyszczenia wody
  • włącza do swoich działań rodziców
  • rozumie rangę problemu ochrony środowiska

Rodzaje zajęć:

  • rozmowa z dziećmi
  • papieroplastyka
  • wycieczka
  • zabawa badawcza
  • praca plastyczna techniką collage

Pomoce:

  • kukła Marzanny, ilustracje, list Wodnika Szuwarka, worek i rękawice do zbierania śmieci, słoik, samodzielnie zbudowany filtr do wody, materiały plastyczne

Przebieg zajęć

I Spotkanie

  • Zapoznanie dzieci z tradycją pożegnania zimy - topienia Marzanny w oparciu o ilustracje i opowiadanie nauczycielki