ZAKTUALIZOWANO: SIERPIEŃ 2018
Wypowiedzenie stosunku pracy przez nauczyciela
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (Dz.U. z 2018 r. poz. 967 ze zm.),
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.),
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.).
Niestety nie zawsze możliwe jest polubowne rozwiązanie stosunku pracy łączącego nauczyciela z zatrudniającą go jednostką oświatową. Wówczas jedynym sposobem na odejście nauczyciela z dotychczasowej pracy jest złożenie przez niego wniosku o rozwiązanie stosunku pracy po upływie okresu wypowiedzenia.
Różne rodzaje stosunków pracy a ich rozwiązanie
Możliwość rozwiązania stosunku pracy na wniosek nauczyciela dotyczy zarówno nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania, jak i tych zatrudnionych na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony, a w szczególnych przypadkach – również na czas określony. W przypadku nauczycieli mianowanych możliwość rozwiązania stosunku pracy na wniosek nauczyciela daje art. 23 ust. 1 pkt 1 Karty nauczyciela. Zgodnie z nim stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu m.in. na wniosek nauczyciela. W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony podstawą dokonania przez nich wypowiedzenia stosunku pracy jest art. 27 ust. 1 KN. Zgodnie z nim rozwiązanie takiej umowy następuje za trzymiesięcznym wypowiedzeniem - przy czym wniosek w tej sprawie może także złożyć sam nauczyciel. Karta nauczyciela nie reguluje natomiast możliwości rozwiązania stosunku pracy na wniosek nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas określony. W związku z tym, na podstawie art. 91c ust. 1 KN, należy posłużyć się ogólnymi przepisami prawa pracy zawartymi w Kodeksie pracy. W takim przypadku zastosowanie znajdzie zatem art. 33 k.p., zgodnie z którym przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony dłuższy niż sześć miesięcy strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
Brak klauzuli o wypowiedzeniu
Problem może pojawić się w sytuacji, gdy pomimo niezawarcia w umowie o pracę na czas określony odpowiedniej klauzuli dopuszczającej jej wypowiedzenie, pracownik zechce takie wypowiedzenie złożyć. W orzecznictwie sądowym podkreśla się (Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 14 lutego 2012 r