Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Mowa zwierząt zabawa ortofoniczna

Wiesława Kubajewska

Scenariusz zajęć rozwijających mowę i myślenie z elementami metody I. Majchrzak dla trzylatków

Cel główny:

  • naśladowanie w formie zabawowej dźwięków wydawanych przez różne zwierzęta z wiejskiego podwórka.

Cele operacyjne:

Dziecko:

  • potrafi wymienić zwierzęta żyjące na wsi,
  • doskonali sprawność aparatu artykulacyjnego,
  • naśladuje głosy zwierząt żyjących w wiejskiej zagrodzie.

Pomoce:

  • wizytówki z imionami dzieci,
  • sylwety zwierząt na papierze samoprzylepnym do przyklejenia na bluzkę: kotek, kaczka, krowa, koza, kurczaczek, świnka,
  • wiersz Anny Holki-Jakuszczonek Mowa zwierząt,
  • sylwety: kotka, kaczki, krowy, kozy, kurczaczka, świnki,
  • napisy: kot, kaczka, krowa, koza, kurczaczek, świnka,
  • kartki z narysowanym konturem zwierząt dla każdego dziecka.

 

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie.
  2. Zabawa integracyjna Ukłony.
    Dzieci stoją w kole, trzymając się za ręce. Wypowiadają tekst: Wszystkim miłym nisko się kłaniamy, do wspólnej zabawy (np. Julkę) zapraszamy.
    Dzieci noszące wywołane imię wchodzą do środka i przyjmują ukłony dzieci, następnie odwzajemniają powitanie ukłonem.
    Wszyscy powtarzają ten ruch, dzieci wracają do koła i wywoływane jest następne imię, po czym zabawa się powtarza.
  3. Zabawa z wizytówkami Zaproszenie.
    Chętne dziecko pokazuje swoją wizytówkę, wybiera jedną literę ze swojego imienia i zaprasza wszystkie dzieci, które mają też taką literę w swoim imieniu, np. Kuba zaprasza dzieci z literką K przychodzi Karol, Maciek, Julka.
  4. Zabawa z wizytówkami Wyklaszcz swoje imię.
    Dzieci, które w swoim imieniu mają literkę K, prezentują swoją wizytówkę i wyklaskują imię.
  5. Wybieranie sylwet przez dzieci.