Scenariusze zajęć dla grupy 6-latków - edukacja ekologiczna w zakresie ochrony wód i lasów
Scenariusze zajęć dla grupy 6-latków.
Temat 1: Co to jest woda?
Cele:
- Poznanie właściwości wody i jej roli w przyrodzie.
- Inspirowanie dzieci do wypowiadania się na temat wyników prowadzonych doświadczeń.
- Wzbogacenie wrażeń dzieci.
- Rozróżnianie dźwięków wydawanych przez wodę.
Pomoce:
- basen z wodą
- pojemniki na wodę
- przedmioty i materiały o różnej fakturze
- wyposażenie "Sali doświadczania świata"
Przebieg:
- Co to jest woda? Zabawy z wodą w basenie do doświadczeń. Dzieci przelewają ją, puszczają statki, zatapiają różne przedmioty wykonane z różnorodnych materiałów.
- Właściwości wody. Rozpuszczanie w wodzie różnych substancji (sól, cukier, piasek, ziemia, olej, nafta, proszek do prania, płyn do mycia naczyń, pieprz, czekolada itd.). Zasolenie i tonięcie ciał - porównanie.
- Różne stany skupienia. Skraplanie pary, zamrażanie, topnienie.
- Grająca woda. Napełniamy wodą szklanki do różnej wysokości i wilgotnym palcem pocieramy ich brzegi, uzyskując w ten sposób dźwięki o różnej wysokości. Można spróbować "nastroić" szklanki i zagrać jakąś melodię.
- Zagadki słuchowe. Kapiący kran, zmywanie naczyń, spuszczanie wody, nalewanie wody do wanny i jej wypuszczanie, uderzanie kropli deszczu o inne powierzchnie, gotowanie.
- Zabawa ruchowa. "Fale" - dzieci falują spadochronem, jedno dziecko turla się po spadochronie, zmiana.
- Morski świat - seans relaksacyjny w "Sali doświadczania świata". Oglądanie tarczy tematycznej "morze", słuchanie płyty z muzyką relaksacyjną "W głębi oceanu", aromaterapia - zapach leśny i morski.
- Do czego potrzebna jest woda. Wypowiedzi dzieci.
- Degustacja wody mineralnej.
Temat 2: Woda w życiu człowieka i przyrody.
Cele:
- Uświadomienie wpływu czystej, zdrowej wody na stan naszego zdrowia i życie zwierząt i roślin.
- Uświadomienie dzieciom niezbędności wody dla życia na Ziemi.
- Współdziałanie w zespołach, wyciąganie wniosków z obserwacji.
- Tworzenie warunków do aktywności dzieci niepełnosprawnych.
Pomoce:
- mikroskop
- próbki
- pojemniki na wodę
- ilustracje
- nasiona, sadzonki
- wata
- szmatki
- woreczki foliowe.
Przebieg:
- Oglądanie pod mikroskopem próbek wody przyniesionych z wycieczek (woda mineralna, z kałuży, śnieg, rzeka, staw, kałuża, z pralki, po gotowaniu ziemniaków itp.). Porównywanie - zapach, kolor, smak, przejrzystość.
- Poszukiwanie wody w glebie: wyciskanie wody z różnych rodzajów gleby przyniesionych z wycieczek (wyciskanie przez płócienną szmatkę).
- Woda w roślinach: liście z roślin doniczkowych wkładamy do woreczków foliowych i szczelnie zamykamy. Na drugi dzień sprawdzamy, co znajduje się na ściankach woreczków.
- Założenie hodowli roślin (sadzonki do ukorzenienie, rzeżucha) - podlewanie wodą o różnym stopniu zanieczyszczenia.
- Oczyszczalnie ścieków - proste filtrowanie wody przez filtr do kawy, watę i piasek.
- Znaczenie wody w życiu człowieka i roślin. Wypowiedzi dzieci.
- Zabawa ruchowa "Omiń kałużę".