OPUBLIKOWANO: LIPIEC 2015
ZAKTUALIZOWANO: 28 GRUDNIA 2017
Loteria fantowa w przedszkolu
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 471 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie obszarów właściwości miejscowej naczelników urzędów celno-skarbowych do przyjmowania zgłoszeń loterii fantowej lub gry bingo fantowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 398),
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie kontroli celno-skarbowej wykonywanej w zakresie urządzania i prowadzenia gier hazardowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 438).
Przygotowanie loterii fantowej zapewni dzieciom i ich rodzicom rozrywkę oraz zabawę we wspólnym gronie, a przedszkolu dodatkowe środki finansowe. Niestety, z organizacją loterii fantowej wiąże się także szereg obowiązków, których należy dopilnować przed jej przeprowadzeniem.
Loteria fantowa w świetle przepisów prawa
Podstawowym aktem prawnym, regulującym zasady przeprowadzania loterii fantowych, jest Ustawa o grach hazardowych. Nowelizacja tej Ustawy w marcu 2012 r. wprowadziła możliwość organizowania tzw. małych loterii fantowych. Podlegają one nieco mniej restrykcyjnym wymogom formalnym niż zwykłe loterie, np. uzyskanie zgody na ich przeprowadzenie nie jest konieczne, a także są zwolnione od opłat, podatków i składania deklaracji podatkowych. Wymagane nie jest również uzyskanie przez organizatora odpowiedniego świadectwa zawodowego. Organizowanie małych loterii fantowych stanowi dla przedszkoli i szkół alternatywę na pozyskiwanie pieniędzy na cele społecznie użyteczne. Zgodnie z Ustawą o grach hazardowych wartość puli wygranych w małej loterii fantowej nie może przekraczać kwoty bazowej. Według art. 70 ww. Ustawy kwota bazowa dla danego roku kalendarzowego jest równa kwocie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, w drugim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego w Obwieszczeniu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego.
Loteria organizowana przez przedszkole musi:
- mieć losowy charakter, wynik ma zależeć od przypadku,
- oferować jako wygrane wyłącznie nagrody rzeczowe, nie mogą to być nawet najmniejsze sumy pieniędzy.
Ważne!
Warunki loterii należy określić w regulaminie.
Zgłoszenie loterii fantowej
W przypadku, gdy organizowana przez przedszkole loteria fantowa będzie spełniać powyższe cechy, do jej przeprowadzenia konieczne będzie wyłącznie dokonanie zgłoszenia do właściwego miejscowo naczelnika urzędu celnego. Natomiast nie trzeba otrzymać na nią zgody. Obszary właściwości miejscowej zostały określone w Rozporządzeniu w sprawie obszarów właściwości miejscowej naczelników urzędów celno-skarbowych do przyjmowania zgłoszeń loterii fantowej lub gry bingo fantowe. Zgłoszenia należy dokonać nie później niż 30 dni przed dniem rozpoczęcia loterii. Jeżeli zgłoszenie nie spełnia wymaganych prawem warunków, naczelnik właściwego urzędu celnego powiadamia o tym dyrektora placówki, aby mógł on wprowadzić w organizowanej loterii odpowiednie zmiany.
Loteria organizowana przez organizacje pożytku publicznego