OPUBLIKOWANO: MAJ 2015
Błędy w dokumentacji przedszkolnej – skąd się biorą i kto je poprawia?
Opracowała: Elżbieta Bukowiecka-Górny, dyrektor przedszkola, ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli, społeczny kurator sądu rodzinnego i nieletnich
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 października 2009 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U. z 2009 r. Nr 168 poz. 1324 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2014 r. poz. 1170).
Mimo że przedszkola niepubliczne mają pełną swobodę w zakresie prowadzonej przez siebie dokumentacji, na ogół jest ona podobna do tej obowiązującej w przedszkolach publicznych. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje jednak osoba prowadząca. Warto więc, by zadbała o wykaz dokumentacji funkcjonującej w placówce i zawarła informacje na ten temat w statucie.
Prowadzenie dokumentacji wydaje się koniecznością, choćby ze względu na dokonywane przez dyrektora przedszkola kontrole wewnętrzne oraz na kontrole prowadzone przez podmioty zewnętrzne. Poprawnie prowadzona dokumentacja umożliwia wykazanie, że działalność placówki jest zgodna z przepisami prawa. Obowiązek codziennego wypełniania dokumentacji przebiegu działalności przedszkola, w tym działalności edukacyjnej, wychowawczej i opiekuńczej, przez zatrudnionych pracowników niesie z sobą jednak ryzyko popełniania błędów.
Skąd się biorą błędy w dokumentacji przedszkolnej?
Przedszkolną dokumentację przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej prowadzą zatrudnieni w placówce nauczyciele. Składają się na nią:
- dzienniki zajęć przedszkola,
- dzienniki innych zajęć, które nie są wpisywane do dziennika zajęć przedszkola,
- dokumenty związane z udzielaną pomocą psychologiczno-pedagogiczną,
- karty obserwacji pedagogicznych,
- arkusze analizy gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole (diagnoza przedszkolna),
- protokoły zebrań rad pedagogicznych.