STAN PRAWNY NA 6 LUTEGO 2025
Nauczycielom szkół publicznych za wieloletnią pracę przysługuje nagroda jubileuszowa. Choć zasady jej przyznawania nie uległy zmianie w ostatnich latach, to w praktyce zagadnienie to budzi wątpliwości wśród pracodawców. Dotyczą one przede wszystkim tego, czy danemu pracownikowi nagroda istotnie przysługuje.
Przepisy prawa
Uprawnienie nauczycieli do otrzymywana nagrody jubileuszowej wynika z art. 47 ust. 1 Karty nauczyciela. Szczegółowe zasady ustalania wysokości i wypłaty nagrody jubileuszowej określa natomiast Rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania.
Wszyscy pozostali pracownicy (tj. niepedagogiczni) zatrudnieni w szkołach i innych placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego posiadają status pracownika samorządowego. Ich prawa i obowiązki uregulowane zostały w Ustawie o pracownikach samorządowych oraz w Rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
Ważne!
Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem obligatoryjnym. Pracownik spełniający warunki do jej otrzymania, nabywa do niej prawo, którego może dochodzić przed sądem pracy. Pracodawca nie może odmówić przyznania nagrody, jeżeli wszystkie przesłanki zostały spełnione.
Uregulowanie uprawnień do nagrody jubileuszowej w niepublicznych placówkach oświatowych jest uzależnione od woli pracodawcy, gdyż Kodeks pracy w żadnym przypadku nie reguluje tego rodzaju uprawnień.
Kryteria przyznawania nagrody jubileuszowej
Zasadniczym kryterium przyznania nagrody / uprawnień do nagrody jest udokumentowanie stażu pracy przez pracownika.
Zgodnie z § 1 Rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się każdy zakończony czas zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają zaliczeniu do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W przypadku równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy do okresu pracy uprawniającego do nagrody zalicza się jeden z nich. Nie ma znaczenia rodzaj pracy wykonywanej wcześniej ani sposób zakończenia stosunku pracy, ważne jest by był zakończony.
Do wspomnianych innych okresów niż okresy pracy zalicza się:
- urlop macierzyński,
- urlop wychowawczy – w Uchwale Sądu Najwyższego z dnia 19 sierpnia 1992 r. (I PZP 49/92), potwierdził, że nabycie prawa do nagrody jubileuszowej przez pracownicę korzystającą z urlopu wychowawczego następuje w dniu upływu okresu uprawniającego do otrzymania tej nagrody,
- czynną służbę wojskową pod warunkiem powrotu w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia ze służby do pracy u pracodawcy zatrudniającego pracownika w momencie powołania do służby,
- pobieranie zasiłku dla bezrobotnych.
Nie zalicza się natomiast okresów urlopów bezpłatnych, chyba że przepisy obowiązujące u danego pracodawcy sugerują inne rozwiązania.
Ważne!