OPUBLIKOWANO: 18 MAJA 2018
Opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1189 ze zm.),
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 108),
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.),
- Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 155),
- Ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 623 ),
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. z 1997 r. Nr 2 poz. 14 ze zm.).
Zgodnie z art. 85 § 1 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie.
Jak wynika z treści art. 85 § 2 k.p., wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Od powyższej zasady dopuszczalne są wyjątki przepisami regulującymi w szczególny sposób prawa i obowiązki niektórych kategorii pracowników, np. nauczycieli, którzy na podstawie art. 39 ust. 3 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela mają prawo do wynagrodzenia z góry. Należy w tym miejscu zwrócić szczególną uwagę, że od 1 stycznia 2003 r. uchylony został i tym samym nie obowiązuje już § 13 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, zgodnie z którym pracodawca, na wniosek pracownika, miał obowiązek wypłacenia wynagrodzenia za czas urlopu jeszcze przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego, tzn. z góry. Zwracam uwagę na uchylenie tego przepisu, ponieważ z praktyki mam wrażenie, że powszechnie uważa się, iż przepis ten w dalszym ciągu obowiązuje.
Zgodnie z art. 85 § 3 k.p., jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Podobnie jest to uregulowane w Karcie nauczyciela w art. 39 ust. 3, w przypadku jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu następnym.
Państwowa Inspekcja Pracy
Zgodnie z art. 11 pkt 7 Ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy, w razie stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy lub przepisów dotyczących legalności zatrudnienia właściwe organy Państwowej Inspekcji Pracy są uprawnione odpowiednio do nakazania pracodawcy wypłaty należnego wynagrodzenia za pracę, a także innego świadczenia przysługującego pracownikowi. Nakazy w tych sprawach podlegają natychmiastowemu wykonaniu.
Jak wskazuje doświadczenie, inspektor pracy może nakazać pracodawcy wypłatę należnego wynagrodzenia za pracę tylko w przypadku, gdy wypłata tego świadczenia oraz jego wysokość jest oczywista i bezsporna. Natomiast w przypadku gdy wypłata wynagrodzenia nie jest jednoznaczna, wówczas właściwym do rozstrzygnięcia tej kwestii jest sąd pracy.
Przedsądowe wezwanie do zapłaty