ZAKTUALIZOWANO: CZERWIEC 2018
Pracownicy niepedagogiczni w zespołach szkół – określenie miejsca pracy w umowie, warunki zatrudnienia, szkolenia BHP
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.),
- Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1202),
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 902 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (t. j. Dz.U. z 2017 r., poz. 894 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. Nr 180 poz. 1860 ze zm.).
Aby ustalić status prawny pracowników niebędących nauczycielami w zespole szkół, należy sięgnąć do uregulowań zawartych w Prawie oświatowym. Obowiązujący art. 7 tej Ustawy stanowi, iż status prawny pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego określają przepisy o pracownikach samorządowych.
Ustawa o pracownikach samorządowych ma zatem zastosowanie jedynie do pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w szkołach, których organem prowadzącym są jednostki samorządu terytorialnego. Omawiany przepis nie reguluje wprost statusu prawnego tej grupy pracowników oświaty. Odsyła do regulacji szczególnych, w tym przypadku do Ustawy o pracownikach samorządowych oraz do Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, wydanego na podstawie delegacji wynikającej z treści art. 37 ust. 1 tej Ustawy. Ustawa o pracownikach samorządowych swoją regulacją obejmuje pracowników m.in. gminnych jednostek budżetowych i zakładów budżetowych. Pracownicy szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego są więc pracownikami samorządowymi. Natomiast zgodnie z treścią art. 7 tej Ustawy, czynności z zakresu prawa pracy wykonuje wobec pracowników kierownik jednostki. Zatem to dyrektor zespołu szkół wykonuje czynności z zakresu prawa pracy wobec pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w każdej ze szkół wchodzących w skład zespołu szkół.
Umowa o pracę
Zgodnie z Ustawą o pracownikach samorządowych, pracowników samorządowych można zatrudnić na podstawie wyboru, powołania lub umowy o pracę. Pracownicy niepedagogiczni w zespołach szkół mogą być zatrudniani jedynie na podstawie tej ostatniej. Ponadto Ustawa dzieli stanowiska pracy pracowników samorządowych na:
- urzędnicze, w tym kierownicze stanowiska urzędnicze,
- doradców i asystentów,
- pomocnicze i obsługi.
Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 Ustawy o pracownikach samorządowych, „w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy”. W związku z tym w sprawie treści i formy umowy o pracę należy stosować uregulowania Kodeksu pracy.
Z art. 29 § 2 k.p. wynika, że umowa o pracę powinna zostać zawarta na piśmie. Jeśli nie jest, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.
Umowa o pracę powinna określać strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności: rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia, wymiar czasu pracy, termin rozpoczęcia pracy.