Opublikowano: marzec 2015
Przedszkole niepubliczne otwarte w soboty, niedziele i święta
Opracował: dr Paweł Kuczma, doktor nauk prawnych, radca prawny, wykładowca akademicki, autor blisko 50 publikacji naukowych, w tym 4 książek
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
- Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 90).
Idea powstania przedszkoli opiera się na konieczności zapewnienia wyspecjalizowanej opieki nad najmłodszymi dziećmi tych rodziców, którzy – z uwagi na obowiązki zawodowe i świadczenie pracy – nie są w stanie cały czas zajmować się własnymi latoroślami. Stąd też organizacja czasu pracy przeważającej większości placówek uwzględnia potrzeby opiekunów i jest dostosowana do pięciodniowego – od poniedziałku do piątku – tygodnia pracy.
Potrzeby współczesnego rynku pracy wymuszają jednak na pracownikach większą dyspozycyjność i elastyczność czasową, co powoduje coraz częściej konieczność podejmowania przez rodziców pracy w weekendy, a niekiedy i w święta. Rodzi to problem związany z zapewnieniem właściwej opieki dziecku w czasie wykonywania pracy w tych dniach. Rozwiązaniem tej kwestii może być, praktykowane coraz częściej, otwarcie przedszkola w soboty oraz dni wolne od pracy.
Praca w soboty
W zasadzie nie ma żadnych przeciwskazań o charakterze prawnym, aby placówka była czynna w soboty. Kodeks pracy nie zabrania bowiem świadczenia pracy w tym dniu. Artykuł 129 § 1 k.p. stanowi jedynie, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. W związku z tym pracodawca powinien zapewnić nauczycielowi pracującemu w sobotę inny dzień w tygodniu, który będzie dla niego wolny od pracy, tak aby sobota była jednym z jego 5 dni pracujących. Warto dodać, że w takim przypadku praca w sobotę jest równoważna z pracą w innym dniu tygodnia, a zatem za pracę w sobotę nie należy się pracownikowi specjalne, dodatkowe (wyższe) wynagrodzenie. Takiej pracy nie uznaje się również za pracę w godzinach nadliczbowych.
Praca w niedziele i święta
Odmienne zasady będą obowiązywać w przypadku pracy w dni wolne od pracy. Zgodnie z Ustawą o dniach wolnych od pracy za dni wolne od pracy uważa się wszystkie niedziele oraz następujące święta:
- 1 stycznia – Nowy Rok,
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
- pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy,
- 1 maja – Święto Państwowe,
- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- dzień Bożego Ciała,
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 i 26 grudnia – pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia.
Za pracę w niedziele i święta uważa się, zgodnie z dyspozycjami