Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

ZAKTUALIZOWANO: CZERWIEC 2018

 

Aneksowanie umów o pracę z nauczycielami

 

Opracowała: Joanna Swadźba, prawnik

 

Podstawa prawna:

 

  • Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 967),
  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.).

 

Zarówno po stronie dyrektora placówki oświatowej działającego jako pracodawca, jak i po stronie nauczyciela mogą zaistnieć przyczyny powodujące konieczność zawarcia aneksu do obowiązującej umowy o pracę. Należy pamiętać, że zawarcie z pracownikiem takiej umowy nie oznacza, że warunki w niej zawarte nie mogą ulec zmianie. Powstaje jednak pytanie, w jakich okolicznościach możliwe jest aneksowanie umów o pracę oraz jaka jest procedura dokonywania takich zmian i czy konieczna jest zgoda obu stron – pracownika i pracodawcy – aby taki aneks wprowadzić w życie.

 

Definicja aneksu do umowy o pracę

 

Samo pojęcie aneksu do umowy o pracę nie zostało zdefiniowane ani w prawie pracy, ani w Karcie nauczyciela. Jest to potoczne pojęcie odnoszące się do zmiany warunków umowy o pracę na mocy porozumienia stron. W praktyce najczęściej to właśnie w tej formie dokonuje się zmian w umowie o pracę, gdyż zawieranie porozumień jest najmniej sformalizowane, a dodatkowo można w ten sposób dokonać zmian niemal wszystkich postanowień umowy o pracę.

 

Zgoda stron na zawarcie aneksu

 

Do zawarcia aneksu może dojść wyłącznie przy zgodnej woli obu stron. Oznacza to, że na zmiany w umowie o pracę musi wyrazić zgodę i dyrektor placówki, i nauczyciel, przy czym nie jest istotne, która strona wystąpi z propozycją zawarcia aneksu. Teoretycznie pracodawca ma możliwość wprowadzania zmian w formie aneksu do umowy o pracę zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść pracownika, jednak warunkiem ich wejścia w życie jest wyrażenie zgody na piśmie przez obie strony.

 

Strony muszą być zgodne nie tylko co do zakresu zmian, jakie mają zostać wprowadzone aneksem, ale również co do terminu ich wprowadzenia. Jeśli jedna ze stron umowy, np. nauczyciel, nie wyrazi zgody na zawarcie aneksu, to do jego zawarcia nie dojdzie, a moc obowiązującą zachowają dotychczasowe elementy umowy o pracę.

 

Odmowa zgody na zawarcie aneksu

 

Jak już wspomniano, do zawarcia aneksu do umowy o pracę konieczne jest wyrażenie zgody i przez pracownika, i przez pracodawcę. Jednakże wyrażenie zgody na zmianę dotychczasowych warunków pracy i płacy nie stanowi obowiązku i każda ze stron ma prawo do odmowy aneksowania umowy. Oznacza to, że również nauczyciel ma prawo się nie zgodzić na zmiany wprowadzane do postanowień umowy o pracę, nawet wówczas, gdy są one dla niego korzystne.

 

Kiedy można zawrzeć aneks