Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

OPUBLIKOWANO: GRUDZIEŃ 2011

ZAKTUALIZOWANO: STYCZEŃ 2015


Ewidencja czasu pracy pracowników niepedagogicznych i dyrektora


Opracowała: Karolina Król-Komarnicka, kierownik działu kadr i płac w państwowej instytucji


Podstawa prawna:


  • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1202),
  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. z 1996 r. Nr 62 poz. 286 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).


Zatrudnianie różnych grup pracowników w placówkach oświatowych wiąże się z licznymi obowiązkami dyrektora i organu prowadzącego. Jednym z nich jest prowadzenie ewidencji czasu pracy. Do poszczególnych grup pracowników zastosowanie mają inne przepisy dotyczące czasu pracy, a co za tym idzie – inaczej kształtują się wymogi związane z jego ewidencjonowaniem. Artykuł omawia problematykę ewidencji czasu pracy pracowników niepedagogicznych oraz dyrektora i kadry zarządzającej.


Czas pracy pracowników niepedagogicznych


Pracownicy niepedagogiczni zatrudnieni w publicznych placówkach oświatowych, zgodnie z art. 5d Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, posiadają status pracowników samorządowych. Określają go przepisy Ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. Wskazany akt prawny nie reguluje jednak kwestii czasu ich pracy, a art. 43 Ustawy odsyła w sprawach nią nieuregulowanych do Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.


W odniesieniu do pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w placówkach niepublicznych przepisy oświatowe nie zawierają żadnych odesłań. W ich przypadku, jako ustawę regulującą wszystkie sprawy związane z zatrudnianiem, tak więc i te związane z czasem pracy oraz jego ewidencją, należy zatem stosować Kodeks pracy.


W myśl zapisów art. 128 § 1 k.p., czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Dla pracowników niepedagogicznych (zgodnie z art. 129 § 1 k.p.) nie może on przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Natomiast zgodnie z art. 29 § 3 pkt 1 k.p., pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę o obowiązującej go dobowej i tygodniowej normie czasu pracy.


Wszystkie postanowienia dotyczące czasu pracy i stosowanych w danej placówce oświatowej systemów czasu pracy muszą być uregulowane w regulaminie pracy (art. 104 k.p.). Należy go wprowadzić, jeżeli w danej placówce zatrudnionych jest więcej niż 20 pracowników lub nie obowiązują postanowienia układu zbiorowego (jeżeli działają związki zawodowe).


Zgodnie z art. 1041 § 1 k.p., w regulaminie pracy pracodawca musi określić prawa oraz obowiązki pracodawcy i pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy, a w szczególności:


  • organizację pracy,
  • warunki przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu,