Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

OPUBLIKOWANO: MARZEC 2015


Pomówienie/znieważenie dyrektora przez nauczyciela


Opracował: Michał Łyszczarz, prawnik, współautor komentarza do Ustawy o systemie oświaty


Podstawa prawna:


  • Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 1997 r. Nr 88 poz. 553 ze zm.).


Dyrektor szkoły jest z reguły osobą o szczególnym znaczeniu wśród lokalnej społeczności, ponieważ spoczywa na nim odpowiedzialność związana z kierowaniem jednostką organizacyjną systemu oświaty, której członkowie wspólnoty samorządowej niemal codziennie powierzają swoje dzieci. W konsekwencji postawa dyrektora i jego wizerunek mają ogromne znaczenie, gdyż niemal automatycznie rzutują na sposób, w jaki postrzegana jest sama szkoła. Ewentualne konflikty pomiędzy kierownikiem placówki a zatrudnionymi w niej nauczycielami mają oczywiście negatywny wpływ na jej pracę. Na ich skutek może również ucierpieć dobre imię samego dyrektora. Żyjemy w czasach, w których bardzo łatwo kogoś oczernić – wystarczy nieprawdziwy wpis na którymkolwiek z powszechnie dostępnych portali społecznościowych, aby wieloletnia praca dyrektora, który swoim nazwiskiem firmuje przecież całą szkołę, została zakwestionowana. Oczywiście korzystanie z narzędzi, jakie oferuje nowoczesna technika, to tylko jedna z metod, którymi można się posłużyć, chcąc zaszkodzić dyrektorowi. Inną jest skierowanie pisma z nieprawdziwymi zarzutami do samego organu prowadzącego.


Nie oznacza to jednak, że dyrektor pozostaje w takich wypadkach całkowicie bezbronny. Szczególny status, jakim objęci są nauczyciele na podstawie swojej pragmatyki służbowej, przysługuje również jemu.


Szczególny status dyrektora


Dyrektor szkoły z reguły jest również nauczycielem, a co za tym idzie, przysługuje mu ochrona, o której mowa w art. 63 Karty nauczyciela. Stosownie do tego przepisu nauczyciel, podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w Kodeksie karnym. Warto tu zwrócić uwagę na Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 lipca 2010 r. (II SAB/Kr 46/10), w którym Sąd stwierdził, że „dyrektor samorządowej szkoły publicznej nie jest funkcjonariuszem publicznym w rozumieniu przepisów Kodeksu karnego