Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Regulamin wynagradzania w Przedszkolu Niepublicznym .......................................
§ 1
1. Niniejszy Regulamin wynagradzania, zwany dalej Regulaminem, stanowiący zakładowy akt normatywny, został ustanowiony przez pracodawcę na podstawie art. 772 § 1 i 4 oraz art. 78 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465).
2. Regulamin ustala warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą pracownikom zatrudnionym w przedszkolu na podstawie umowy o pracę.
§ 2
Postanowienia Regulaminu znajdują zastosowanie do wszystkich pracowników przedszkola.
§ 3
Wynagrodzenie otrzymywane za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane na podstawie Ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2207).
§ 4
Ustala się: tabelę stanowisk, stawek wynagrodzenia zasadniczego i kwalifikacji pracowników, stanowiącą załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
§ 5
Zasady premiowania pracowników oraz jego wysokość określa regulamin premiowania, stanowiący załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu.
§ 6
1. Pracownikom przysługuje dodatek za wieloletnią pracę, zwany dodatkiem stażowym.
2. Dodatek stażowy przysługuje w wysokości 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 5 latach pracy, wzrastając o 1 proc. w każdym następnym roku pracy, nie więcej jednak niż do 20 proc.
3. Dodatek stażowy przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie.
4. Dodatek stażowy przysługuje również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie i zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
5. Dodatek stażowy jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia za pracę.
§ 7
1. Za pracę w godzinach nadliczbowych – oprócz normalnego wynagrodzenia – przysługuje dodatek w wysokości:
1) 100 proc. wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych:
a) w nocy,
b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;
2) 50 proc. wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.
2. Dodatek w wysokości określonej w ust. 1 pkt 1 przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje już prawo do dodatku w wysokości określonej w ust. 1.
3. Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatków, określonych w ust. 1 i 2, obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania.
§ 8
1. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, a także za czas niezawinionego przez niego postoju.
2. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje w wysokości wynikającej z osobistego zaszeregowania pracownika.
3. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w § 3.
§ 9
Za pracę w porze nocnej przysługuje pracownikowi za każdą godzinę dodatek do wynagrodzenia w wysokości ................................... (co najmniej 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę).
§ 10
1. Pracownikom przysługuje nagroda jubileuszowa w wysokości:
1) ........................ po ........................ latach pracy,
2) ........................ po ........................ latach pracy,
3) ........................ po ........................ latach pracy,
4) ........................ po ........................ latach pracy.
2. Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się okres zatrudnienia w ............................................... (nazwa zakładu pracy), jak również ...................................
3. Pracownik nabywa prawo do nagrody w dniu upływu okresu uprawniającego go do nagrody bądź w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe.
4. Pracownik jest zobowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.
5. Wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić w terminie wypłaty wynagrodzenia, w miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do tej nagrody.
6. Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze – wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty.
7. Nagrodę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
8. W razie rozwiązania stosunku pracy i przejścia na emeryturę lub rentę inwalidzką pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od daty rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
§ 11
1. Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę inwalidzką lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
1) ........................ po ........................ latach pracy,
2) ........................ po ........................ latach pracy,
3) ........................ po ........................ latach pracy.
2. Do okresu pracy uprawniającego do określonej odprawy rentowej lub emerytalnej zalicza się również ........................
3. Pracownik, który otrzymał odprawę rentową lub emerytalną, nie może ponownie nabyć do niej prawa.
§ 12
1. W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania, po jego rozwiązaniu, zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby rodzinie przysługuje odprawa pośmiertna na warunkach i wysokości określonej w art. 93 Kodeksu pracy.
2. Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika na członków jego rodziny uprawnionych do renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a w razie braku takich osób – wchodzą do spadku.
§ 13
1. Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie otrzymywałby, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczone na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. W przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy.
2. W razie niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.
3. Szczegółowe zasady ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu i ekwiwalentu pieniężnego za urlop znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. z 1997 r. Nr 2 poz. 14 ze zm.).
§ 14
1. Za czas niezdolności do pracy pracownika wskutek:
1) choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną – trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownik zachowuje prawo do 80 proc. wynagrodzenia,
2) wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży – w okresie wskazanym w pkt 1 – pracownik zachowuje prawo do 100 proc. wynagrodzenia,
3) poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów – w okresie wskazanym w pkt 1 – pracownik zachowuje prawo do 100 proc. wynagrodzenia.
2. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
3. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1:
1) nie ulega obniżeniu w przypadku ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego,
2) nie przysługuje w przypadkach, w których pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego.
4. Za czas niezdolności do pracy, o której mowa w ust. 1, trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
5. Przepisy ust. 1 pkt 1 i ust. 4 w części dotyczącej pracownika, który ukończył 50. rok życia, dotyczą niezdolności pracownika do pracy przypadającej po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50. rok życia.
§ 15
Pracownikom, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, oraz członkom rodzin pracowników zmarłych wskutek takiego wypadku lub choroby przysługują świadczenia określone Ustawą z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2189).
§ 16
1. Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługuje zwrot kosztów związanych z podróżą służbową na zasadach i w wysokości wynikającej z przepisów wydanych na podstawie art. 775 Kodeksu pracy.
2. Do ustalenia wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowych stosuje się przepisy:
1) Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2190),
2) Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów nie będących własnością pracodawcy (Dz.U. z 2002 r. Nr 27 poz. 271 ze zm.).
§ 17
1. Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną. Wynagrodzenie to nie może być niższe od najniższego wynagrodzenia.
2. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, wynagrodzenie nie przysługuje.
3. Na czas przestoju pracodawca może powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę. Za wykonanie innej pracy przysługuje wynagrodzenie przewidziane za tę pracę, nie niższe niż ustalone zgodnie z ust. 1. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, przysługuje wyłącznie wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę.
4. Pracownikom zatrudnionym przy pracach uzależnionych od warunków atmosferycznych nie przysługuje wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego tymi warunkami. Jeżeli w czasie przestoju pracownikowi powierzona zostanie inna praca, przysługuje mu wynagrodzenie przewidziane za tę pracę.
§ 18
Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy na mocy orzeczenia sądu, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, ustalony zgodnie z art. 47 lub z art. 57 Kodeksu pracy.
§ 19
1. Pracownica w ciąży lub karmiąca dziecko piersią w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy zachowuje w okresie zwolnienia prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.
2. Pracownica ciężarna ma prawo do zwolnień od pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, na zlecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy.
§ 20
Pracownikowi wychowującemu dziecko w wieku do lat 14 przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia; uprawnienie to dotyczy tylko jednego z rodziców (art. 1891 § 1 Kodeksu pracy).
§ 21
1. Jeżeli warunki pracy sprawiają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo wstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym przełożonego. Jeżeli powstrzymanie się od wykonywania pracy nie usuwa zagrożenia, pracownik ma prawo oddalić się z miejsca zagrożenia, zawiadamiając niezwłocznie przełożonego.
2. Za czas niewykonywania pracy z powodów wymienionych w ust. 1 pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
§ 22
1. W sprawach z zakresu przysługujących pracownikom zwolnień od pracy, przypadków, w których pomimo nieobecności w pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw i innych należności przewidzianych Kodeksem pracy stosuje się w szczególności przepisy wydane na podstawie art. 297 i art. 2982 Kodeksu pracy, w tym przepisy:
1) Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1632),
2) Rozporządzenia Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 1999 r. w sprawie zwolnień od pracy i nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy (Dz.U. z 1999 r. Nr 26 poz. 235),
3) Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 927).
§ 23
W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie odpowiednie przepisy: Kodeksu pracy oraz innych powszechnie obowiązujących aktów prawnych.
§ 24
1. Pracodawca zawiadamia pracowników o wejściu w życie Regulaminu i jego zmianach poprzez udostępnienie jego treści.
2. Pracodawca na żądanie pracownika udostępnia mu do wglądu aktualny tekst Regulaminu i wyjaśnia jego treść.
§ 25
Zmiany Regulaminu następują w formie aneksu.
§ 26
1. Regulamin wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od daty podania go do wiadomości pracowników poprzez udostępnienie jego treści w dziale kadr i płac.
2. Regulamin został udostępniony pracownikom w dniu ............................ i wchodzi w życie z dniem ...............................
3. Regulamin został ustanowiony na czas nieokreślony.
4. Z dniem wejścia w życie niniejszego Regulaminu traci moc Regulamin wynagradzania pracowników przedszkola obowiązujący od ...............................
Załączniki:
1) Załącznik nr 1. Tabela stanowisk, miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego i kwalifikacji personelu,
2) Załącznik nr 2. Zasady premiowania pracowników.