Opublikowano: czerwiec 2014
Remont przedszkola niepublicznego w czasie trwania zajęć
Opracował: Rafał Lewandowski, pracownik Zespołu Prawnego Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.),
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz.U. z 2003 r. Nr 169 poz. 1650 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. z 2003 r. Nr 47 poz. 401).
W przedszkolu niejednokrotnie pojawia się konieczność wykonania prac remontowych przy jednoczesnym przebywaniu w placówce dzieci i prowadzeniu zajęć. W związku z tym często pojawiają się pytania – zwłaszcza ze strony rodziców – czy w świetle przepisów dopuszczalne jest prowadzenie remontu podczas obecności wychowanków, a jeśli tak, to w jaki sposób należy zorganizować prace remontowe, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno podopiecznym, jak i pracownikom.
W pierwszej kolejności należy stwierdzić, mając na uwadze obowiązujące przepisy – obejmujące zarówno funkcjonowanie przedszkoli niepublicznych, jak i prowadzenie robót budowlanych – że jednoczesne wykonywanie prac remontowych i prowadzenie zajęć w placówce jest dopuszczalne. Sytuacja taka wymaga jednak dołożenia szczególnej staranności w planowaniu i organizacji wykonania poszczególnych prac remontowych. Remont placówki w czasie trwania zajęć stawia bowiem szczególne wymagania dotyczące przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, które ulegają znacznemu obostrzeniu w porównaniu z pracami remontowymi prowadzonymi w zwyczajnych warunkach.
Dokonując przeglądu przepisów, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas przeprowadzania prac remontowych w trakcie zajęć, należy wskazać trzy podstawowe akty prawne, których zapisów należy bezwzględnie przestrzegać:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach,
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.
W sytuacji, w której istnieje konieczność wykonywania prac remontowych w trakcie zajęć, wymagane jest bezwzględne stosowanie się do norm zawartych w ww. aktach prawnych. Należy również zachować szczególną ostrożność wynikającą z zasad doświadczenia życiowego, czyli na bieżąco monitorować przebieg prac i przewidywać ewentualne zagrożenia.
Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym regulacjom zawartym w wymienionych rozporządzeniach. Ich stosowanie w trakcie prac remontowych na terenie placówki – należy to jeszcze raz podkreślić – jest bezwzględnym nakazem.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach
Rozporządzenie to, mając na uwadze szczególne uwarunkowania organizacji pracy w jednostkach oświatowych, zawiera ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny obowiązujące w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, które mają na celu głównie zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznych.