STAN PRAWNY NA 6 LUTEGO 2025
Rekrutacja do przedszkoli publicznych na rok szkolny 2025/2026 odbywać się będzie na podstawie przepisów rozdziału 6 Prawa oświatowego, wydanego na podstawie art. 162 tego aktu Rozporządzenia, a także odpowiednich uchwał JST – określających część z kryteriów stosowanych podczas rekrutacji. Poniżej znalazło się zestawienie najważniejszych przepisów dotyczących przeprowadzania rekrutacji dzieci do przedszkola publicznego na rok szkolny 2025/2026.
Dokumentacja wewnętrzna przedszkola
Prawo oświatowe zawiera w art. 162 podstawę do wydania obowiązującego obecnie Rozporządzenia MEiN z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów. Rozporządzenie to określa m.in. skład i szczegółowe zadania powoływanej przez dyrektora przedszkola komisji rekrutacyjnej. Należy zwrócić uwagę, że w skład komisji powinni wejść:
- co najmniej trzej nauczyciele przedszkola, w którym działa komisja, lub
- co najmniej trzej nauczyciele zatrudnieni w przedszkolu lub szkole podstawowej prowadzonych przez ten sam organ prowadzący – w przypadku rekrutacji do innej formy wychowania przedszkolnego.
Dyrektor przedszkola, w którym działa komisja, a także osoby, których dzieci uczestniczą w postępowaniu rekrutacyjnym, nie mogą wchodzić w skład komisji. Dyrektor jest jednak upoważniony do dokonywania zmian w składzie komisji, w tym do zmiany osoby wyznaczonej na jej przewodniczącego. Prace komisji można prowadzić pod warunkiem obecności przynajmniej 2/3 pełnego składu. W celu odpowiedniego udokumentowania prac komisji jest ona zobowiązana do sporządzania protokołów z posiedzeń. Zgodnie z § 12 ust. 1 Rozporządzenia protokoły postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego powinny zawierać w szczególności:
- datę posiedzenia komisji,
- imiona i nazwiska przewodniczącego oraz członków komisji obecnych na posiedzeniu,
- informacje o podjętych czynnościach lub rozstrzygnięciach.
Protokół powinien zostać podpisany przez przewodniczącego i członków komisji rekrutacyjnej. Jednocześnie do protokołu trzeba będzie załączyć w szczególności:
- listę kandydatów, zawierającą imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej, w przypadku których zweryfikowano wniosek o przyjęcie, w tym zweryfikowano spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym,
- informację o podjętych czynnościach, mających na celu uzyskanie od rodziców dokumentów potwierdzających okoliczności w przedstawionych przez nich oświadczeniach,
- informację o liczbie punktów przyznanych poszczególnym kandydatom po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego lub postępowania uzupełniającego,
- listę kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych oraz listę kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
Wniosek o przyjęcie do przedszkola
Pierwszym dokumentem wymaganym podczas rekrutacji, za którego przygotowanie będzie odpowiadać przedszkole bądź organ prowadzący na podstawie art. 152 Prawa oświatowego, jest wniosek o przyjęcie do placówki. W myśl art. 29 ust. 2 tego aktu w przypadku publicznych przedszkoli prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego zadania i kompetencje, m.in. określenie kryteriów społecznych obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego, wykonuje rada gminy. Natomiast za określenie wzoru wniosku lub zgłoszenia odpowiada odpowiednio wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta, marszałek województwa. Przepisy nie określają, jak postępować w sytuacji, gdy organ prowadzący nie zdecyduje się na przygotowanie takiego dokumentu. Wydaje się, że w takim przypadku jego wzór będzie musiało przygotować samo przedszkole.
W przepisach nie został określony oficjalny wzór wniosku – wskazano jedynie elementy, które obligatoryjnie powinien on zawierać. Zgodnie z art. 150 Prawa oświatowego są to:
- imię i nazwisko kandydata,
- data jego urodzenia,
- numer PESEL kandydata, a w przypadku braku tego numeru seria i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość,
- imiona i nazwiska rodziców kandydata,
- adres miejsca zamieszkania rodziców i kandydata,
- adres poczty elektronicznej i numery telefonów rodziców kandydata, jeżeli je mają,
- wskazanie kolejności – od najbardziej do najmniej preferowanych – wybranych publicznych przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolnego.
Ważne! Powyższe elementy muszą zostać obowiązkowo zamieszczone we wniosku.
Wniosek można oczywiście poszerzyć o pola dotyczące np. spełniania kryteriów rekrutacyjnych czy wskazujące, które dokumenty zostały dołączone do wniosku przez rodziców. Należy jednak pamiętać, że nie można wprowadzać do wniosku dodatkowych pól, które nakładałyby na rodziców obowiązek podania danych i informacji wykraczających poza te wymagane przez przepisy bądź zmuszałyby ich do złożenia oświadczeń o treści, która nie jest wymagana przez ustawodawcę przy składaniu wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola. Stanowiłoby to przekroczenie delegacji ustawowej.