OPUBLIKOWANO: MARZEC 2014
ZAKTUALIZOWANO: 20 LIPCA 2016
Przerwy w awansie zawodowym
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2013 r. poz. 393).
Osoba rozpoczynająca pracę w placówce z dniem nawiązania stosunku pracy uzyskuje stopień nauczyciela stażysty (odmienne zasady obowiązują jedynie nauczycieli akademickich). Warunkiem nadania kolejnego stopnia awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, polegających głównie na odbyciu stażu zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego oraz:
- w przypadku nauczyciela stażysty – uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie,
- w przypadku nauczyciela kontraktowego – zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną,
- w przypadku nauczyciela mianowanego – uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po dokonaniu analizy dorobku zawodowego nauczyciela i przeprowadzonej rozmowie.
Długość stażu zależy od tego, o jaki stopień awansu zawodowego ubiega się nauczyciel. Wynosi on odpowiednio:
- dla nauczyciela kontraktowego – dziewięć miesięcy,
- dla nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego – dwa lata i dziewięć miesięcy.
Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora, przy czym nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku. W przypadku nawiązania stosunku pracy po upływie tego terminu, nauczyciel nie rozpoczyna stażu do końca tego roku szkolnego. Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole/przedszkolu co najmniej 2 lat, z kolei nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole/przedszkolu co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.
Przerwanie i przedłużenie stażu
Nie zawsze staż przebiega planowo i trwa dokładnie tyle czasu, ile przewidziano w Karcie nauczyciela. Ustawodawca wymienia sytuacje, które powodują przedłużenie czasu trwania stażu. Zgodnie z art. 9d ust. 5 KN, mają one miejsce w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc z powodu:
- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
- zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy,
- urlopu innego niż urlop:
- wypoczynkowy,
- macierzyński,
- urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego,
- dodatkowy urlop macierzyński,
- dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego,
- urlop rodzicielski,
- urlop ojcowski.
W każdej z tych sytuacji staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności, nie sumują się pojedyncze nieobecności nauczyciela w placówce. Nie dotyczy to jednak nieobecności wynikającej z urlopu wypoczynkowego, w tym urlopu wypoczynkowego uzupełniającego, a także urlopu związanego z rodzicielstwem.
Zgodnie z najnowszą nowelizacją Karty nauczyciela