Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

ZAKTUALIZOWANO: CZERWIEC 2018

 

Umowa na zastępstwo z nauczycielem – cz. I

 

Opracowała: Joanna Swadźba, prawnik

 

Podstawa prawna:

 

  • Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 967).

 

Nagła choroba, urlop macierzyński, urlop wychowawczy czy inna usprawiedliwiona nieobecność nauczyciela powodują, że dyrektor szkoły zmuszony jest zapewnić za niego zastępstwo. Przepisy Karty nauczyciela umożliwiają zatrudnienie innego pedagoga na czas nieobecności danego nauczyciela. W praktyce zdarza się, że przepis ten jest nadużywany lub niewłaściwie stosowany. Stąd też tak istotne jest poznanie zasad zawierania umów na czas określony w celu zastępstwa nieobecnego pracownika.

 

Regulacje prawne

 

Podstawę prawną zatrudniania nauczycieli na zastępstwo stanowi art. 10 ust. 7 KN. Stosownie do tego przepisu „w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony”.

 

Cytowany przepis wymaga, aby zatrudnienie na czas określony było związane z jedną z dwóch przesłanek:

 

  • potrzebą wynikającą z organizacji nauczania,
  • koniecznością zastępstwa nieobecnego nauczyciela.

 

Jak więc wynika z treści cytowanej regulacji prawej, na zastępstwo zatrudnieni mogą być nauczyciele wszystkich stopni awansu zawodowego. Co więcej, dyrektor szkoły, zatrudniając nauczyciela na zastępstwo, nie musi brać pod uwagę stopnia awansu zawodowego obydwu nauczycieli – nieobecnego i zastępującego go. To znaczy, że na miejsce nieobecnego w pracy nauczyciela, np. kontraktowego, dyrektor szkoły może zatrudnić nauczyciela stażystę, kontraktowego, mianowanego albo dyplomowanego. Zatrudniony na zastępstwo nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie zgodne z swoim stopniem awansu zawodowego, przeliczanego na liczbę godzin w wymiarze tygodniowym.

 

Cytowany przepis stanowi wyjątek od zasady zatrudniania nauczycieli na czas nieokreślony, przy czym umowa na czas określony zawierana w trybie przewidzianym w treści art. 10 KN musi być związana z jedną z dwóch wymienionych w tym artykule przyczyn.

 

Warto podkreślić, że dyrektor szkoły może zatrudnić nauczyciela na zastępstwo jedynie za nieobecnego w pracy nauczyciela. Oznacza to, że zastępowany nauczyciel musi nadal pozostawać w stosunku pracy. Nie można zatrudnić osoby na zastępstwo za pracownika, który już nie jest zatrudniony. Niedopuszczalne jest zatrudnienie na zastępstwo nauczyciela na wakujące stanowisko.

 

Zatrudnienie na zastępstwo nauczyciela a przepisy Kodeksu pracy

 

Podstawowe pytanie związane z zatrudnianiem nauczycieli na zastępstwo brzmi: czy do tej formy zatrudniania nauczycieli mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy