Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Opublikowano: styczeń 2014


Urlopowanie dziecka w żłobku niepublicznym


Opracował: dr Paweł Kuczma, doktor nauk prawnych, radca prawny, wykładowca akademicki, autor blisko 40 publikacji naukowych, w tym 4 książek


Podstawa prawna:


  • Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1457).


Termin „urlopowanie dziecka” nie został użyty wprost przez ustawodawcę w Ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Nie oznacza to jednak, że instytucja ta musi być przez to pominięta przez właściciela placówki niepublicznej czy zarządzającego nią dyrektora, gdyż dziecko może być nieobecne w żłobku z różnych powodów. Z tego też względu konieczna wydaje się refleksja analizująca pewne aspekty tego zjawiska.


Pojęcie urlopu jest terminem języka prawnego (wywodzącym się z prawa pracy) i wiąże się z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika w miejscu pracy. Aby jednak nieobecność nie powodowała dla pracownika negatywnych konsekwencji, pracodawca musi być o niej poinformowany, a w większości sytuacji dodatkowo musi wyrazić na tę nieobecność zgodę. W przeciwnym razie pracownik dopuszcza się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych.


Z powyższego wynika, po pierwsze, że urlop musi być uregulowany (przewidziany) przez przepisy prawne, a po drugie, że konieczne jest uprzednie poinformowanie przełożonego o fakcie nieobecności. W związku z tym wydaje się możliwe przeniesienie tej instytucji na grunt ustawy żłobkowej, z zachowaniem powyższych zasad.


W przypadku żłobka niepublicznego podstawę prawną dla unormowania „urlopu dziecka” stanowi statut placówki. Wynika to wyraźnie z treści art. 11 ust. 2 pkt 4 Ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3