OPUBLIKOWANO: STYCZEŃ 2014
ZAKTUALIZOWANO: 12 LIPCA 2016
Pracownik niepedagogiczny a umowa na zastępstwo – cz. II
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.),
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).
Nieobecność pracownika zastępcy
Umowa o pracę na zastępstwo, poza nielicznymi wyjątkami wynikającymi z funkcji tej umowy, nie ogranicza uprawnień pracowniczych osoby zatrudnionej. Pracownik zastępca może nie świadczyć pracy z powodu długotrwałej choroby czy urlopu macierzyńskiego.
Dyrektor przedszkola lub szkoły nie może wypowiedzieć umowy o pracę w okresie usprawiedliwionej nieobecności pracownika zastępcy. Może jednak zawrzeć w tym czasie kolejną umowę na zastępstwo, mającą na celu zastąpienie pracownika zastępcy. Warto pamiętać, że obydwie umowy o pracę na zastępstwo rozwiążą się z mocy prawa z chwilą powrotu pracownika pierwotnie zatrudnionego na stanowisku, którego dotyczą zawarte umowy.
Umowa na zastępstwo a urlop wypoczynkowy
Osoba zatrudniona na umowę na zastępstwo ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze odpowiednio 20 lub 26 dni. Liczba dni urlopu, które przysługują pracownikowi, zależy od ogólnego stażu pracy. Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu dla pełnego etatu, przy czym niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia – art. 154 § 2 k.p.
Brak określonej daty zakończenia umowy na zastępstwo, stanowi przyczynę trudności w ustaleniu liczby dni urlopu przysługującego pracownikowi. Kwestia ta jest jedną z najbardziej problematycznych z perspektywy pracodawcy.
Jeżeli umowa na zastępstwo nie jest pierwszą umową o pracę pracownika zastępcy, dyrektor przedszkola bądź szkoły udziela urlopu wypoczynkowego zgodnie z zasadą proporcjonalności wyrażoną w art. 1551 k.p. Jeśli zatem pracownik zastępca zatrudniany jest w trakcie roku kalendarzowego, co do zasady urlop wypoczynkowy przysługuje mu w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca roku kalendarzowego.
Pamiętaj!
W przypadku, gdy w tym samym roku pracownik pozostawał w stosunku zatrudnienia z innym pracodawcą i wykorzystał wówczas urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze niż mu przysługujący, wymiar jego urlopu w ramach umowy na zastępstwo może być niższy.
Przykład
Pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 dni. W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca danego roku pozostawał w stosunku pracy, w ramach którego wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze 14 dni. Biorąc pod uwagę czas trwania umowy – 6 miesięcy – miał prawo do 10 dni urlopu. Tym samym, w przypadku zatrudnienia od 1 lipca w ramach umowy na zastępstwo, będzie miał prawo tylko do 6 dni urlopu. Przy założeniu, że umowa na zastępstwo będzie trwać do końca roku.
Jeżeli umowa na zastępstwo trwa do 1 stycznia kolejnego roku, to z tym dniem pracownik zatrudniony na zastępstwo nabywa urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 lub 26 dni.
Umowa na zastępstwo pierwszą pracą pracownika w życiu