Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Opublikowano: LISTOPAD 2013

Zaktualizowano: wrzesień 2014


Przestrzeń w żłobku a rozwój dziecka


Opracowała: Katarzyna Hordziejewicz, pedagog, dyrektor prywatnego żłobka i przedszkola, dyrektor biura Stowarzyszenia Żłobków Niepublicznych ProRodzina, zastępca przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Przedszkoli Niepublicznych


Podstawa prawna:


  • Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1457),
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 lipca 2014 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych, jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy (Dz.U. z 2014 r. poz. 925).


Przestrzeń, która nas otacza, ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszego samopoczucia, ale również poczucia bezpieczeństwa czy dobrych kontaktów międzyludzkich. Przemyślana i rozważnie zaaranżowana, może spełniać funkcję edukacyjną, być tzw. trzecim nauczycielem. Warto więc szczególnie starannie zadbać o jakość i sposób urządzania sal w żłobku.


W tworzeniu przestrzeni dla małego dziecka należy zwrócić uwagę na:


  • wyposażenie (w tym pomoce) i sposób jego rozmieszczenia,
  • wielkość pomieszczeń,
  • ich oświetlenie.


Przestrzeń ogólna


Szukając idealnego lokalu na żłobek, należy zwrócić uwagę na odpowiedni metraż. Sale powinny być duże i widne, tak aby można było stworzyć dzieciom stymulującą i przyjazną przestrzeń do zabawy i rozwoju. Jednak pomieszczenia do pobytu dziennego to nie wszystko. Żłobek musi mieć szatnię, w której zmieszczą się szafki na odzież wierzchnią dla każdego dziecka. Warto zadbać o to, aby były one podpisane imionami maluchów i oznakowane znaczkiem przypisanym do danego dziecka. Dzięki temu starszaki same będą rozpoznawać swoją szafkę, co ułatwi pracę opiekunom.


Żłobkowa łazienka to wyzwanie organizacyjne. Dobrze rozplanowana, pomaga w pracy wychowawców. Trzeba pamiętać o wygodnym i bezpiecznym przewijaku, wanience do umycia dziecka, przemyślanym miejscu do przechowywania pieluch i kosmetyków do pielęgnacji podopiecznych. Mogą to być np. podpisane pudełka, gdzie każde dziecko będzie miało swoje pieluchy, kremy i inne przyniesione przez rodziców kosmetyki. W łazience powinno być miejsce na nocniki, a jeśli żłobek jest duży, warto zorganizować oddzielne pomieszczenie do ich przechowywania i dezynfekcji. Dzieci w wieku żłobkowym powinny uczyć się samodzielności, dlatego w łazience nie może zabraknąć miejsca na kubeczki, szczoteczki i ręczniki – wszystko podpisane i/lub oznaczone znaczkami maluchów. Nad umywalkami warto powiesić bezpieczne lustra, by dzieci widziały, jak myją ręce czy zęby.



Oprócz miejsca do zabawy żłobek musi zagwarantować ciche, spokojne miejsce na odpoczynek. Najmłodsi podopieczni powinni mieć możliwość drzemki w oddzielnym pomieszczeniu. Należy wziąć pod uwagę, że maluszki muszą się dopiero nauczyć rytmu dnia panującego w żłobku. Każde dziecko musi mieć swoje podpisane łóżeczko. Dzieci do 18. miesiąca życia powinny spać w łóżeczkach z barierkami. Starsze mogą spać na leżaczkach, które również należy podpisać. Pościel dziecięca (koniecznie podpisana) może być przechowywana w łóżeczkach lub przeznaczonych do tego szafach. Trzeba zadbać, by szafa miała wywietrzniki oraz by pościele się nie dotykały.


Żłobek dla dorosłych


Prowadzący placówkę musi też zadbać o wygodę opiekunów pracujących w żłobku oraz organizację przestrzeni dla rodziców.


O tym trzeba pamiętać:


  1. Biuro żłobka


Powinno być tak zorganizowane, by każdy chętnie do niego wchodził. Nie można zapomnieć o wygodnych krzesłach czy kanapie dla rodziców, którzy przychodzą do prowadzącego. Warto zadbać o małą „rzecz”, która przyciągnie uwagę nowych klientów. Można przygotować awaryjny zestaw zabawek dla maluchów lub jednego wielkiego, sympatycznego pluszaka, którym dziecko się zainteresuje i pozwoli rodzicom spokojnie omówić sprawy związane z przyjęciem do żłobka.


  1. Pokój wychowawców