OPUBLIKOWANO: PAŹDZIERNIK 2013
ZAKTUALIZOWANO: 13 CZERWCA 2016
Likwidacja stanowiska pracy pracownicy powracającej z urlopu macierzyńskiego/urlopu rodzicielskiego
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 poz. 1502 ze zm.).
Urlop macierzyński przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko oraz pozostaje w stosunku pracy. Cel wymienionego urlopu stanowi przygotowanie pracownicy do pełnienia funkcji rodzica, zregenerowanie sił po porodzie i opieka nad nowo narodzonym dzieckiem. Prawo do tego urlopu macierzyńskiego przysługuje niezależnie od:
- rodzaju zawartej umowy o pracę,
- stażu pracy,
- wymiaru czasu pracy.
Jeżeli pracownica po porodzie nie będzie pozostawała w stosunku pracy, uprawnienie do urlopu macierzyńskiego nie będzie jej przysługiwać. Prawa do wspomnianego urlopu nie można się zrzec, ale można przekazać jego część ojcu dziecka. Odmowa udzielenia urlopu macierzyńskiego przez pracodawcę stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym.
Ochrona stosunku pracy
W art. 177 § 1 Kodeksu pracy ustawodawca wprowadził szczególną ochronę pracownic w ciąży. Zgodnie z tym przepisem pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy. Wyjątek stanowią przyczyny uzasadniające rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z jej winy – reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa musi wyrazić zgodę na rozwiązanie umowy. Zakaz rozwiązywania umowy o pracę obowiązuje także w sytuacji, gdy pracownica zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia umowy o pracę – Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 czerwca 1995 r. (I PRN 23/95). Ponadto, zgodnie z art. 177 § 3 k.p., „umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu”. Ochrona stanowiska pracy dotyczy również:
- pracownicy powracającej z urlopu macierzyńskiego,
- pracownika, który postanowił wziąć urlop wychowawczy.
Wyjątek od zasady szczególnej ochrony trwałości stosunku pracy