OPUBLIKOWANO: WRZESIEŃ 2013
ZAKTUALIZOWANO: 16 SIERPNIA 2017
Instrukcja dokonywania wpisów do dziennika lekcyjnego
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 stycznia 2017 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 170 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2014 r. poz. 1170 ze zm.).
Zgodnie z § 10 ust. 1 Rozporządzenia MEN z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji szkoła prowadzi dla każdego oddziału dziennik lekcyjny, w którym dokumentuje się przebieg nauczania w danym roku szkolnym. Główny ciężar pracy związanej z prowadzeniem dziennika spoczywa na wychowawcach klas, ale do jego uzupełniania zobowiązani są wszyscy nauczyciele prowadzący zajęcia z uczniami. Z zasadami wypełniania dziennika należy przede wszystkim zapoznać nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole oraz tych, którzy po raz pierwszy będą pełnić funkcję wychowawcy. Dyrektor powinien jednak dopilnować, aby wszyscy nauczyciele wypełniali dzienniki prawidłowo. Nanoszenie poprawek na błędne zapisy jest kłopotliwe, wymaga stosowania procedur i upoważnień do ich dokonywania, dlatego lepiej zapobiegać ich popełnianiu. Najlepszym czasem na przypomnienie zasad prowadzenia dziennika jest początek roku szkolnego, czyli moment zakładania dzienników dla każdej klasy i każdego semestru utworzonego w szkole w danym roku szkolnym. Przeciętny nauczyciel nie ma zwyczaju śledzenia zmian w prawie oświatowym, więc zazwyczaj nauczyciele nie mają wiedzy na temat zmian w sposobie prowadzenia dokumentacji szkolnej, jeśli takie zmiany są wprowadzane kolejnymi rozporządzeniami lub ich nowelizacjami. Dlatego dyrektor szkoły powinien na bieżąco informować o nowych zasadach nie tylko nauczycieli, ale także pracowników niepedagogicznych w zakresie prowadzenia ksiąg uczniów i ewidencji, legitymacji szkolnych i ksiąg arkuszy ocen.
Na podstawie § 10 ust. 2 ww. Rozporządzenia do dziennika lekcyjnego wpisuje się w porządku alfabetycznym lub innym ustalonym przez dyrektora szkoły:
- nazwiska i imiona uczniów albo słuchaczy,
- daty i miejsca urodzenia uczniów albo słuchaczy,
- adresy ich zamieszkania,
- imiona i nazwiska rodziców,
- adresy ich zamieszkania, jeżeli są różne od adresu zamieszkania ucznia albo słuchacza,
- adresy poczty elektronicznej rodziców i numery ich telefonów, jeżeli je posiadają,
- imiona i nazwiska nauczycieli prowadzących zajęcia edukacyjne
- tygodniowy plan zajęć edukacyjnych, a w szkołach dla dorosłych prowadzących kształcenie w formie zaocznej – semestralny plan zajęć edukacyjnych).
W przypadku dziennika lekcyjnego prowadzonego przez szkołę policealną dla młodzieży lub przez szkołę dla dorosłych nie wpisuje się danych dotyczących rodziców pełnoletnich uczniów lub słuchaczy.
Dane te należy wypełnić na początku roku szkolnego, podczas zakładania nowego dziennika. Obowiązek ten spoczywa na wychowawcy klasy.
Praktyczna rada
Nawet jeśli dziennik przeznaczony jest dla klasy, która nie jest pierwszą i będzie w szkole kolejny rok, trzeba zebrać od uczniów lub ich rodziców aktualne dane dotyczące wszystkich wymaganych wpisów lub poprosić o spis tych, które uległy zmianie. Nie powinno się przepisywać danych z poprzedniego dziennika, gdyż mogły one ulec zmianie. Najczęściej zmieniają się adresy uczniów lub ich rodziców, ale może się też zmienić prawny opiekun ucznia lub dojść do zmiany nazwiska.
Wychowawca uzupełnia również pierwszą stronę dziennika, na której należy wpisać:
- dane szkoły wraz z adresem,
- nazwę klasy,
- rok szkolny,
- profil/zawód/specjalność oraz symbol cyfrowy klasyfikacji,
- skład samorządu klasowego,
- skład rady klasowej rodziców,
- imię i nazwisko wychowawcy klasy.
Do wychowawcy należy także obowiązek uzupełnienia nagłówków lub stałych elementów kolejnych stron. Na następnych stronach wychowawca powinien wpisać daty poszczególnych dni tygodnia, w których nauczyciele będą odnotowywać obecności uczniów na prowadzonych przez siebie zajęciach oraz nazwy zajęć edukacyjnych zaplanowanych na poszczególne dni tygodnia – zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć obowiązującym w szkole.
Praktyczna rada