ZAKTUALIZOWANO: SIERPIEŃ 2018
Skrócenie okresu wypowiedzenia na wniosek pracownika
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.),
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.).
Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem
Skracanie okresu wypowiedzenia umowy o pracę za porozumieniem stron regulują przepisy Kodeksu pracy. Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę, tym samym także stosunku pracy, jest rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (art. 30 § 1 pkt 2 k.p.). Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem stanowi jednostronną czynność prawną, przy czym skuteczność rozwiązania stosunku pracy nie jest uzależniona od woli – zgody – drugiej strony.
Każda ze stron stosunku pracy, a więc pracodawca, jak i pracownik, może dokonać wypowiedzenia umowy o pracę. Należy jednak zastrzec, że w niektórych sytuacjach możliwość dokonania takiej czynności prawnej jest ograniczona albo wręcz niemożliwa. Wypowiedzenia umowy o pracę dokonuje strona zainteresowana poprzez złożenie drugiej stronie stosunku pracy stosownego oświadczenia woli. Według regulacji Kodeksu cywilnego oświadczenie takie uznaje się za złożone z chwilą, gdy druga strona mogła zapoznać się z jego treścią.
Najistotniejszą kwestię w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem stanowi skutek czynności prawnej, czyli ustanie stosunku pracy dopiero po upływie okresu wypowiedzenia. Za okres wypowiedzenia należy uznać czas upływający od chwili złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę a rozwiązania tej umowy.
Kodeks pracy