ZAKTUALIZOWANO: CZERWIEC 2018
Rezygnacja dyrektora placówki oświatowej ze stanowiska
Podstawa prawna:
- Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997 r. przyjęta przez Naród w referendum konstytucyjnym w dniu 25 maja 1997 r., podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 16 lipca 1997 r. (Dz.U. z 1997 r. Nr 78 poz. 483 ze zm.),
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996 ze zm.),
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 967).
Pełnienie funkcji dyrektora placówki oświatowej stanowi trudne zadanie, ponieważ wymaga nie tylko dobrej znajomości wielu dziedzin prawa, sprawnej organizacji pracy, ale także wysokiej odporności na stres. Jedną z możliwości wcześniejszego zakończenia kariery dyrektorskiej jest rezygnacja z piastowanego stanowiska.
Złożenie rezygnacji z funkcji dyrektora placówki oświatowej
Ustawa Prawo oświatowe zawiera zamknięty katalog przyczyn odwołania dyrektora z powierzonego stanowiska. Jedną z ustawowych przesłanek uprawniających do takiego odwołania stanowi złożenie przez niego rezygnacji.
Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a Ustawy Prawo oświatowe „organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce odwołuje nauczyciela z tego stanowiska w razie złożenia przez nauczyciela rezygnacji, (…)”.
Rezygnacja powinna zostać złożona do organu prowadzącego, którym jest odpowiednio: wójt (burmistrz, prezydent miasta), zarząd powiatu, zarząd województwa (art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo oświatowe).
Prawo oświatowe nie wymaga szczególnej formy złożenia rezygnacji ze stanowiska dyrektora. Jednak ze względów dowodowych powinna zostać złożona w formie pisemnej. Organ prowadzący nie może odmówić przyjęcia złożonej rezygnacji, co więcej - jej złożenie stwarza po stronie organu prowadzącego placówkę obowiązek odwołania dyrektora.
Do odwołania dyrektora szkoły z powodu złożonej przez niego rezygnacji nie jest wymagana zgoda organu prowadzącego szkołę.
Termin wypowiedzenia
Jak stanowi art. 68 ust. 1 pkt 1 lit. a Prawa oświatowego odwołanie ze stanowiska dyrektora w przypadku złożenia przez niego rezygnacji z zajmowanego stanowiska następuje po upływie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Termin ten rozpoczyna się z chwilą, gdy oświadczenie woli dotrze do adresata w taki sposób, aby ten mógł zapoznać się z jego treścią.
Termin wypowiedzenia złożonej rezygnacji oblicza się z odpowiednim uwzględnieniem przepisów Kodeksu pracy(art. 91c Karty nauczyciela). Przepis art. 30 § 2¹ k.p. stanowi, że „okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca”.
Należy zwrócić uwagę, że rezygnacja może być złożona przez dyrektora szkoły w dowolnym momencie roku szkolnego. Natomiast termin rozwiązania stosunku pracy nastąpi po upływie przewidzianego prawem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. W przypadku złożenia rezygnacji przez dyrektora nie stosuje się zasady, w myśl której termin wypowiedzenia upływa dopiero z końcem roku szkolnego (por. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 lutego 2012 r., I OSK 2186/11).