OPUBLIKOWANO: CZERWIEC 2013
ZAKTUALIZOWANO: LISTOPAD 2014
Zastępstwo dyrektora szkoły przebywającego na urlopie wypoczynkowym
Opracował: Patryk Kuzior, doktor nauk prawnych, specjalista m.in. w zakresie prawa oświatowego
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zm.),
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.),
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001 r. Nr 61 poz. 624 ze zm.).
Zadania dyrektora szkoły
Rolę, jaką ma do spełnienia dyrektor szkoły publicznej, wyznacza zakres jego zadań, określony zarówno przepisami Ustawy o systemie oświaty, jak i Karty nauczyciela. Dokonując pewnego podsumowania regulacji zawartych m.in. w art. 39 uso. oraz art. 7 KN warto przypomnieć, że dyrektor szkoły kieruje działalnością szkoły, a także:
- reprezentuje szkołę na zewnątrz,
- sprawuje nadzór pedagogiczny,
- sprawuje opiekę nad uczniami i odpowiada za funkcję wychowawczą szkoły,
- realizuje uchwały rady szkoły oraz rady pedagogicznej, a także zarządzenia organów nadzorujących,
- zapewnia bezpieczeństwo uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę,
- gospodaruje mieniem przekazanym szkole w zarząd,
- zarządza środkami określonymi w planie finansowym i odpowiada za ich prawidłowe wykorzystanie,
- jest kierownikiem zakładu pracy, a tym samym przełożonym służbowym wszystkich pracowników szkoły,
- jest organem administracji publicznej upoważnionym do załatwiania w drodze decyzji indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej.
Charakter wymienionych powyżej najważniejszych zadań dyrektora szkoły przesądza niewątpliwie o konieczności zapewnienia skutecznego mechanizmu jego zastępstwa w sytuacji, w której osoba zajmująca stanowisko dyrektora – z powodu nieobecności w pracy spowodowanej korzystaniem z prawa do urlopu wypoczynkowego – nie może wypełniać swoich funkcji. Znaczna część zadań wymaga permanentnego podejmowania rozmaitych działań i czynności dla zapewnienia ciągłości działania szkoły, przy czym konieczność taka istnieje także – choć w mniejszym zakresie – w okresach, kiedy w szkole nie prowadzi się zajęć dydaktycznych, a większość pracowników korzysta z prawa do urlopu wypoczynkowego. Warto przypomnieć w tym miejscu, że ustawodawca, przyznając nauczycielom szkół feryjnych prawo do urlopu wypoczynkowego przypadającego na okres ferii, przewidział od razu w art. 66 ust. 1 zdanie 2 KN dla dyrektora i wicedyrektora prawo do urlopu uzupełniającego w ciągu roku szkolnego w miejsce niewykorzystanego urlopu w czasie ferii, w sytuacji, gdy ci na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę nie wykorzystali urlopu w czasie ferii szkolnych z powodu wykonywania zadań zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów.
Nieobecność dyrektora szkoły
O tym, kto zastępuje dyrektora szkoły w czasie jego nieobecności w pracy, przesądził ustawodawca wprost w art. 39 ust. 7 uso. Zgodnie z tym przepisem „w przypadku nieobecności dyrektora szkoły lub placówki zastępuje go wicedyrektor, a w szkołach i placówkach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora – inny nauczyciel tej szkoły lub placówki, wyznaczony przez organ prowadzący”. Na gruncie przywołanej regulacji możliwe są zatem dwie sytuacje:
- w szkole istnieje stanowisko wicedyrektora, a osoba je zajmująca niejako z mocy prawa zastępuje nieobecnego dyrektora,
- w szkole nie ma stanowiska wicedyrektora – wówczas organ prowadzący zobowiązany jest do wyznaczenia nauczyciela zastępującego dyrektora.