Scenariusz uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej – szkoła podstawowa
Paulina Piduch, nauczyciel kształcenia zintegrowanego w szkole podstawowej
Grupa wiekowa: uczniowie szkoły podstawowej
Czas trwania: ok. 15 minut
Należy przygotować pięć stanowisk – przekrój szkolnictwa przez różne epoki. Każde stanowisko ma wystrój odpowiedni do epoki, przy każdym stoi tabliczka z nazwą epoki. Po zakończeniu każdej scenki aktorzy śpiewają refren: Ale to już było… i nie wróci więcej…
Narrator
Witam wszystkich na przedstawieniu z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Święto to obchodzimy 14 października, w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku. Zapraszam wszystkich do obejrzenia inscenizacji przygotowanej przez waszych kolegów i koleżanki.
Szkoła w Atenach
(Uczniowie siedzą na podłodze, po turecku, ubrani w białe prześcieradła, przed nimi stoi nauczyciel, ubrany również w białe prześcieradło)
Nauczyciel
(unosząc rękę do góry i dyrygując wskazującym palcem)
Cnota i moralność to prawdziwe wartości, które są gwarancją szczęścia. Cnota jest dobrem najwyższym, o które człowiek winien zabiegać, nie licząc się z niebezpieczeństwami i śmiercią. Człowiek, który wie, co jest dobre, będzie się starał to osiągnąć. Najważniejsze jest, aby sprawiedliwość na równi z siłą kierowała ludzkimi poczynaniami. Cnota jest wiedzą. Jest to jedno i to samo wiedzieć, co jest sprawiedliwe i być sprawiedliwym.
(Uczniowie po każdym stwierdzeniu nauczyciela kiwają głowami, notują na kamiennych tabliczkach, dyskutują między sobą)
Ale to już było… i nie wróci więcej…
Szkoła średniowiecza