OPUBLIKOWANO: MAJ 2013
AKTUALIZACJA: SIERPIEŃ 2015
Zasady powierzania stanowiska dyrektora
Opracował: Michał Łyszczarz, prawnik, współautor komentarza do Ustawy o oświacie
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 1 czerwca 2010 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 832),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 kwietnia 2010 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej (Dz.U. z 2010 r. Nr 60 poz. 373 ze zm.).
Powierzenie stanowiska dyrektora jest procesem wieloetapowym, który został przez ustawodawcę skonstruowany w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko nieobsadzenia tej najważniejszej w danej placówce oświatowej posady. Pierwszeństwo w procedurze wyłonienia najwłaściwszego kandydata ma oczywiście konkurs przeprowadzany na podstawie art. 36a ust. 2 Ustawy o systemie oświaty, lecz w razie jego nierozstrzygnięcia organ prowadzący ma obowiązek powierzenia stanowiska dyrektora ustalonemu przez siebie kandydatowi, zgodnie z art. 36a ust. 4 ww. Ustawy.
Wzajemna relacja przywołanych przepisów wskazuje, iż powierzenie stanowiska w razie nierozstrzygnięcia konkursu nie może być traktowane jako wyjątek od wymogu przeprowadzenia konkursu, a raczej jako kolejny etap procedury powierzania stanowiska dyrektora, która musi się zakończyć powodzeniem. W tym ujęciu jest to więc proces obejmujący zarówno przeprowadzenie konkursu, jak również – w razie niepowodzenia tego etapu – powierzenie stanowiska ustalonemu kandydatowi. Pojawia się jednak pytanie, czy w takim razie kandydata ustalonego przez organ wykonawczy należy traktować jako wybranego z naruszeniem zasady przeprowadzenia konkursu, co uzasadniałoby możliwość powierzenia stanowiska na okres krótszy niż pięć lat szkolnych.
Konkurs
Zgodnie z przywołanym wyżej art. 36a ust. 2 ww. Ustawy kandydata na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki wyłania się w drodze konkursu. Jednocześnie zdanie drugie tego przepisu stanowi, iż kandydatowi nie można odmówić powierzenia stanowiska dyrektora. Zatem organ prowadzący nie ma prawa w żaden sposób wpłynąć na wyniki prawidłowo przeprowadzonego konkursu i w razie, gdyby został on rozstrzygnięty, ma obowiązek powierzenia stanowiska dyrektora. Zarazem zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 36a ust. 13 stanowisko to musi zostać powierzone na pięć lat szkolnych.
W celu wyłonienia kandydata organ prowadzący ma obowiązek powołania komisji konkursowej, w skład której wchodzi: