OPUBLIKOWANO: 17 LUTEGO 2018
Umowy zawierane przez przedszkole niepubliczne z rodzicami
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59 ze zm.),
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.).
Stosownie do treści art. 8 ust. 2 Ustawy o systemie oświaty przedszkole niepubliczne może być prowadzone przez osobę prawną lub osobę fizyczną, przy czym założenie przedszkola niepublicznego jest możliwe po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego.
Podstawowe różnice między przedszkolem niepublicznym a publicznym wynikają z cech, jakimi się to ostatnie charakteryzuje. Zgodnie z art. 13 Prawo oświatowe przedszkolem publicznym jest przedszkole, które:
- realizuje programy wychowania przedszkolnego uwzględniające podstawę programową wychowania przedszkolnego,
- zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący, nie krótszym niż pięć godzin dziennie,
- przeprowadza rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności,
- zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w odrębnych przepisach.
Wnioskując zatem a contrario, czyli z przeciwieństwa, przedszkole niepubliczne nie musi spełniać przedstawionych wyżej warunków, w szczególności jednak nie gwarantuje bezpłatności oferowanych usług. Co za tym idzie, niepubliczne przedszkola nie muszą zapewniać godzin zajęć bezpłatnych, więc ich osoby prowadzące w zasadzie dowolnie ustalają wysokość i zasady odpłatności za oferowane usługi. W efekcie opłaty ponoszone przez rodziców dzieci są podstawowym źródłem dochodu przedszkola, oprócz dotacji uzyskanych z budżetu gminy.
Umowę o świadczenie usług przedszkola rodzice zawierają właśnie z osobą prowadzącą, ewentualnie z inną, upoważnioną do tego osobą. Zawieranej z placówką umowy rodzice w praktyce nie mogą negocjować, gdyż osoba prowadząca przedszkole, jako spełniająca określony rodzaj świadczeń (opieka przedszkolna), z reguły przedstawia im określony wzorzec umowy, będący jej oświadczeniem woli. Rodzice mogą zatem jedynie zaakceptować lub odrzucić postanowienia przedstawionej im umowy, zazwyczaj nie mają natomiast możliwości negocjacji z osobą prowadzącą przedszkole poszczególnych jej zapisów. Możliwość przedstawienia takiego wzorca przewiduje art. 384 § 1Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym ustalony przez jedną ze stron wzorzec umowy, w szczególności ogólne warunki umów, wzór umowy, regulamin, wiąże drugą stronę, jeżeli został jej doręczony przed zawarciem umowy.