Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Mówić poprawnie każdy może. Rozmowa z logopedą z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach - mgr Elżbietą Kubiak

Co trzeba zrobić, aby zostać logopedą?

Elżbieta Kubiak: Logopedą może zostać każdy, kto ukończy podyplomowe studia terapii mowy i jest przykładem poprawnego, płynnego mówienia oraz nie posiada defektów anatomicznych w obrębie twarzy, takich jak wadliwy zgryz lub braki w uzębieniu. Aby zostać jednak dobrym logopedą, potrzebne są jeszcze: bardzo duża cierpliwość, systematyczność, umiejętność nawiązywania kontaktu z pacjentem i doświadczenie. Terapeuta musi umiejętnie zmotywować do pracy pacjenta i wykorzystać wszystkie jego mocne strony, aby osiągnąć sukces.

Czym zajmuje się logopeda w poradni?

EK: Głównym zadaniem logopedy jest terapia mowy, lecz aby prowadzić terapię, należy poprawnie zdiagnozować problem, z jakim przychodzi pacjent. Dobra diagnoza warunkuje dobrą terapię. Pierwsza wizyta w poradni psychologiczno-pedagogicznej polega na przeprowadzeniu wywiadu z rodzicem lub opiekunem dziecka i wstępnym badaniu mowy, wymowy, sprawności narządów artykulacyjnych oraz zleceniu dodatkowych konsultacji lub badań (badanie słuchu, badanie wzroku, konsultacja psychologiczna lub laryngologiczna).

Kiedy rodzic posiada wyniki zleconych badań, umawiamy się na drugie spotkanie, w trakcie którego uzupełniamy diagnozę, sprawdzając ponownie mowę dziecka. Mając pełną diagnozę, logopeda ustala plan zajęć terapeutycznych odpowiednio do wieku i schorzenia dziecka. Mogą to być zajęcia indywidualne lub grupowe (2 do 4 osób). Małe dzieci uczy się poprawnej mowy najczęściej podczas zabawy. Są to ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, artykulacyjne itp., wykonywane również przy pomocy ciekawych komputerowych programów edukacyjnych (Logopedia, Logopedyczne Zabawy). Wszystkie dzieci prowadzone w gliwickiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej posiadają tzw. zeszyt pracy, w którym zapisywane są ćwiczenia do pracy w domu. Jeżeli logopeda odpowiednio zmotywuje dziecko i nawiąże z nim przyjazny kontakt, a rodzic systematycznie ćwiczy z dzieckiem w domu, to sukces przychodzi szybko i łatwo.

Kto może, a kto powinien odwiedzić logopedę?

EK: