Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Studium przypadku

Najczęstsze przyczyny przyjęcia do szpitala dzieci, u których został rozpoznany zespół Aspergera:

  1. Agresja w stosunku do otoczenia;
  2. Agresja rówieśników w stosunku do pacjenta;
  3. Odmowa uczęszczania do szkoły;
  4. Zachowania narażające je na niebezpieczeństwo (zbieractwo, włóczęgostwo, dziwaczne zainteresowania);
  5. Podejrzenie zaburzeń psychotycznych.

Przypadek kliniczny - chłopiec w wieku 15 lat, hospitalizowany na oddziale psychiatryczno-neurologicznym (na podstawie danych ze szkolenia prowadzonego przez Jolantę Paruszkiewicz - Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej). Opis przypadku może przybliżyć obraz schorzenia.

Pacjent skierowany z rozpoznaniem: zaburzenia zachowania z nieprawidłowym procesem socjalizacji, zagrażające otoczeniu.

Stan psychiczny: zachowanie swobodne. Orientacja pełna. Wypowiedzi rezonerskie. Kontakt powierzchowny. Nastrój beztroski, emocje niedojrzałe. Ambiwalentne związki uczuciowe z rodziną. Zaburzone kontakty w grupie rówieśniczej - nadmiernie sugestywny, zaburzony wgląd i krytycyzm. Nieharmonijny rozwój funkcji intelektualnych.

Dane z wywiadu: ciąża prawidłowa, poród przedłużający się, noworodek zdrowy, 10 pkt Apgar. Ze szpitala wypisany po 3 tygodniach z powodów matczynych. Konsultowany przez neurologa w okresie noworodkowym z powodu objawu zachodzącego słońca (objaw zachodzącego słońca - objaw Parinaud, sunset eye sign - objaw podwyższonego ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego. Polega na widocznym u dziecka skierowaniu gałek ocznych w dół i związanym z tym pojawieniu się rąbka białkówki nad tęczówką. Przyczyny objawu nie są do końca poznane i prawdopodobnie złożone). W 10. miesiącu życia wstrząs po szczepionce Di Te Per Heinego-Medina. W 6. roku życia operacja przepukliny pachwinowej.