Kinezjologia edukacyjna
Kinezjologia edukacyjna, której twórcą jest dr Paul Dennison, jest metodą wspierania naturalnego rozwoju człowieka, bez względu na jego wiek, poprzez różne ćwiczenia ruchowe. Podstawą ćwiczeń jest naprzemienność ruchu - wykonujemy je raz lewą, raz prawą stroną ciała (np. ręką, nogą). Koordynacja ruchowa jest potrzebna szczególnie w edukacji dzieci, które przygotowują się do nauki pisania i czytania. Ruch powinien być początkiem każdego procesu edukacyjnego. Jak wiadomo, dzieci odczuwają cały czas potrzebę ruchu - nawet kiedy są zmęczone, lubią być w ruchu. Mówimy wtedy, że mają niespożytą energię. Każde zajęcie z elementem zabawy, ruchu bardziej absorbuje dzieci i wykonują je chętniej, niż siedząc w bezruchu. Kinezjologia edukacyjna zwana jest także "gimnastyką mózgu" lub "edukacją przez ruch". Ćwiczenia kinezjologii przede wszystkim wspierają naturalny rozwój dziecka i stymulują dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, np. nadpobudliwe lub dyslektyków.
Dlaczego warto stosować kinezjologię? Bo prowadzone ćwiczenia:
- poprawiają ekspresję słowną i twórcze myślenie,
- usprawniają percepcję wzrokową i słuchową,
- poprawiają koncentrację, koordynację wzrokowo-ruchową i słuchowo-ruchową,
- ułatwiają zapamiętywanie,
- wzmacniają koordynację i pracę obu półkul mózgowych,
- usprawniają pamięć długoterminową i krótkoterminową,
- umożliwiają rozwój abstrakcyjnego myślenia, poprawiają koordynację lewej i prawej strony ciała,
- pogłębiają oddech,
- wspomagają pozytywne nastawienie,
- równoważą emocjonalnie, relaksują,
- poprawiają umiejętności komunikacyjne.
Samo rozpoczęcie ćwiczeń poprzedza pewne przygotowanie. To: picie wody, punkty na myślenie, ruchy naprzemienne, pozycja Cooka. Wszystko to pobudza i dotlenia umysł, integruje działanie obu półkul mózgowych, łączy emocje z myśleniem racjonalnym, a przez to stwarza możliwość do efektywniejszego uczenia się i reagowania.
Woda wspomaga uczenie się i myślenie:
- wspomaga trawienie/rozpuszcza enzymy trawienne,
- wspomaga oddychanie, umożliwia rozpuszczanie tlenu i wprowadzenie go do krwi,
- zwiększa zdolność hemoglobiny do przenoszenia tlenu,
- utrzymuje biegunowość komórkową,
- umożliwia selektywną koncentrację,
- umożliwia szybsze przetwarzanie informacji dla rozumowania na wyższym poziomie,
- przyczynia się do poprawy zdrowia i podwyższenia odporności,
- stanowi ochronę przed zewnętrznymi polami elektromagnetycznymi.
Woda jako uniwersalny rozpuszczalnik jest konieczna do utrzymywania w naszym ciele potencjału elektrycznego. Owo przekaźnictwo elektryczne decyduje o szybkości i sprawności myślenia.
Masowanie punktów na myślenie daje wielorakie korzyści związane z poprawą umiejętności szkolnych: wzrokowe przekraczanie linii środka (przydatne w czasie czytania) ułatwia wykonanie ćwiczeń naprzemiennych, eliminuje przekręcanie liter, przestawianie sylab, zlewanie się spółgłosek, pozostawanie w miejscu podczas czytania synchronizuje pracę oczu i powoduje złagodzenie napięć mięśni.
Ruchy naprzemienne -