OPUBLIKOWANO: GRUDZIEŃ 2012
ZAKTUALIZOWANO: SIERPIEŃ 2014
Rozliczanie urlopów wypoczynkowych na koniec roku kalendarzowego
Opracowała: Karolina Król-Komarnicka, kierownik działu kadr i płac w państwowej instytucji
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94 ze zm.),
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191),
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 127 poz. 721 ze zm.).
Pracownikom przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Zasada coroczności urlopu gwarantuje pracownikom prawo do urlopu wypoczynkowego w każdym roku ich pracy, co odnosi się zarówno do urlopu w pierwszym roku pracy, jak i do urlopów kolejnych. Tak więc z dniem 1 stycznia pracownik nabywa prawo do „nowego” urlopu.
Pracodawca pod koniec roku kalendarzowego powinien pamiętać o sprawdzeniu, czy wszyscy pracownicy wykorzystali urlop wypoczynkowy za dany rok. Na przełomie roku bieżącego i kolejnego należy też sporządzić plan urlopów (w placówkach nieferyjnych oraz niepublicznych) oraz ustalić współczynnik urlopowy na przyszyły rok. Niniejszy artykuł omawia zagadnienia związane z rozliczaniem urlopów na koniec roku kalendarzowego, prawidłowym ustalaniem wymiaru urlopu w nowym roku oraz postępowaniem w sytuacji, gdy pracownik nie wykorzystał urlopu z poprzedniego roku.
Urlop nauczycieli w placówkach feryjnych
Zgodnie z art. 64 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela wymiar urlopu wypoczynkowego nauczycieli zależy od miejsca zatrudnienia. Nauczyciele szkół, w których organizacji przewidziano ferie szkolne, mają prawo do urlopu w wymiarze równym okresowi ferii zimowych oraz letnich i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 1 KN). W trakcie urlopu, nie dłużej jednak niż przez siedem dni, nauczyciel może być zobowiązany przez dyrektora szkoły do przeprowadzania egzaminów, prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego, a także do opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym. W przypadku zatrudnienia w szkole, w której organizacji przewidziano ferie szkolne, na okres krótszy niż 10 miesięcy nauczyciel ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć (art. 64 ust. 5 KN).
W praktyce mogą się zdarzyć sytuacje, że nauczyciel nie wykorzysta w pełni przysługującego mu w danym roku kalendarzowym urlopu wypoczynkowego. Należy pamiętać, że mogą to być jedynie przypadki wymienione w art. 66 ust. 1 KN, tj. niewykorzystanie urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu:
- niezdolności do pracy wywołanej chorobą,
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- urlopu macierzyńskiego,
- odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego.
W tej sytuacji nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do ośmiu tygodni. Urlop uzupełniający w ciągu roku szkolnego przysługuje również dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły, którzy na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę nie wykorzystali urlopu w czasie ferii szkolnych z powodu wykonywania zadań zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów.
Przepisy nie przewidują, w jakim terminie należy udzielić nauczycielowi urlopu uzupełniającego, wskazują jedynie, że udziela się go w trakcie roku szkolnego (art. 66 ust. 1 KN). Oznacza to, że dyrektor nie ma obowiązku udzielenia tego urlopu zaraz po zakończeniu wakacji, ale w terminie uzgodnionym z nauczycielem i przede wszystkim dostosowanym do organizacji pracy szkoły, np. dyrektor powinien uwzględnić ewentualne zastępstwo za nauczyciela, który w trakcie roku szkolnego będzie korzystał z urlopu.
Ważne!