OPUBLIKOWANO: PAŹDZIERNIK 2012
ZAKTUALIZOWANO: LISTOPAD 2014
Rada rodziców w przedszkolu – kompetencje i zasady funkcjonowania
Opracowała: Joanna Swadźba, prawnik
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zm.),
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego (Dz.U. z 2012 r. poz. 1538).
Rada rodziców funkcjonująca w konkretnym przedszkolu w swoim działaniu ograniczona jest do zadań wynikających z przepisów prawa, w szczególności Ustawy o systemie oświaty.
Kompetencje i zadania rady rodziców
Kompetencje rady rodziców określa przede wszystkim art. 54 Ustawy o systemie oświaty. Zgodnie z tym przepisem może ona występować do dyrektora i innych organów przedszkola oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach dotyczących działalności placówki (art. 54 ust. 1 uso.). Wnioski mogą być rozumiane jako postulaty, propozycje lub inicjatywy zmian.
Rada rodziców nie jest zatem jedynie organem opiniującym, gdyż może z własnej inicjatywy występować w sprawach przedszkola. Zwrócić jednak należy uwagę na fakt, że o ile ustawodawca przyznał radzie rodziców kompetencje do wyrażania opinii, o tyle zarówno po stronie dyrektora placówki, jak i organu prowadzącego nie istnieje w zasadzie obowiązek zwracania się o uzyskanie takiej opinii, za wyjątkiem spraw enumeratywnie wskazanych w przepisach prawa.
Przykładem takiej kompetencji rady rodziców, która wymaga od dyrektora przedszkola zwrócenia się do rady o opinię, jest regulacja wynikająca z treści art. 56 ust. 1 uso. Zgodnie z tym przepisem istnieje konieczność uzyskania przez dyrektora przedszkola pozytywnej opinii rady rodziców dotyczącej rozpoczęcia w przedszkolu działalności przez stowarzyszenia lub inne organizacje (z wyjątkiem partii i organizacji politycznych), a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej przedszkola.
Zgodnie z art. 54 ust. 2 Ustawy o systemie oświaty do kompetencji rady rodziców należy także:
- uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną:
- programu wychowawczego przedszkola, obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym, skierowanego do podopiecznych, a realizowanego przez nauczycieli,
- programu profilaktyki dostosowanego do potrzeb rozwojowych dzieci oraz potrzeb danego środowiska, obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze profilaktycznym skierowane do wychowanków, nauczycieli i rodziców;
- opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania przedszkola, o którym mowa w art. 34 ust. 1 uso.,
- opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora przedszkola.