Wielkie sprzątanie świata - scenariusz na Międzynarodowy Dzień Ziemi
Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich.
Temat: Międzynarodowy Dzień Ziemi.
Cele ogólne:
- uwrażliwienie dzieci na problem zanieczyszczenia środowiska
- uświadomienie dzieciom roli człowieka w procesie przekształcania środowiska przyrodniczego
- rozwijanie postaw proekologicznych
- kształtowanie emocjonalnego stosunku do przyrody.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi dostrzec ujemne i dodatnie zjawiska w otaczającym nas środowisku i wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski
- wie, że wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko naturalne
- recytuje wiersze i śpiewa piosenki o tematyce ekologicznej
- wspólnie z rówieśnikami rozwiązuje problemy i powierzone im zadania
- sprząta otoczenie przedszkolne
- wie, że po skończonej pracy należy dokładnie umyć ręce
- wykonuje z różnorodnych materiałów pracę plastyczną
- współpracuje w grupie.
Metody:
- aktywizujące twórczą działalność dziecka:
- plastyczne - wykonywanie stworka ze śmieci
- zabawy i gry ruchowe
- inscenizacja
- elementy pedagogiki zabawy
- rozmowa, pokaz, ćwiczenia praktyczne.
Formy pracy:
- indywidualna
- w parach
- w grupach
- zespołowa.
Pomoce:
Worki na śmieci, rękawiczki gumowe, zagadki, wiersze, nagrania magnetofonowe, materiały przyrodnicze, różnorodne odpadki symbolizujące śmieci, miotły, stare koszule lub fartuchy, pacynka przedstawiająca śmieciarza, dyplomy, cukierki.
Przebieg:
- Powitanie dzieci piosenką.
- Wprowadzenie poszczególnych grup w obchodzenie święta Dnia Ziemi:
Światowy Dzień Ziemi po raz pierwszy obchodzono 22 kwietnia 1970 r. w Stanach Zjednoczonych. W ten sposób ludzie chcieli zaprotestować przeciwko dalszemu niszczeniu środowiska naturalnego. Co roku tego dnia mieszkańcy Ziemi zwracają szczególną uwagę na spustoszenia, jakich dokonał człowiek na swojej planecie, na to, jakie są tego konsekwencje i co należy zrobić, aby poprawić stan naszego środowiska. Każdy z nas powinien zastanowić się, jak pomóc chronić przyrodę w najbliższej okolicy. Zapraszamy na apel z okazji Dnia Ziemi. - Pacynka umieszczona na ręce nauczycielki, przybierając groźną minę, mówi:
- Na scenę wchodzą dzieci i przedstawiają inscenizację "O kłopotach leśnego krasnala"
Scena przedstawia las. Wbiegają z hałasem dzieci, rzucają śmieci, krzyczą.
Zajączek i sarna uciekają, zasłaniając uszy. Potem scena pustoszeje i wychodzi Krasnal.
Dzień dobry, dzień dobry wam,
Pięknie witamy się.
Podajmy sobie ręce obie,
Dzień dobry, dzień dobry wam.
Ja jestem śmieciarz nad śmieciarzami
co nie przejmuje się roślinami,
ni zwierzętami, ani też nawet dzieciakami!
No bo co mogą zrobić tak małe dzieci,
aby nie rosła góra śmieci?
(wyrzuca na scenę stertę różnorodnych śmieci)
Krasnal:
Co za hałas,
bolą uszy;
zając z sarną uciec musiał.
Wszędzie trawa wygnieciona.
Tu papier, tam puszka rzucona.
Czy wy, dzieci, nie wiecie,
że nie krzyczy się w lesie?
Że nie rzuca się śmieci?
Co za dzieci, co za dzieci!
Jak ten las
wygląda teraz?!
(Siada smutny na kamieniu. Wchodzi dwoje dzieci).
Dziewczynka:
Nie smuć się, krasnalu miły,
bo choć tu śmieciarze byli,
to nie wszystkie przecież dzieci
rozrzucają wszędzie śmieci.
Zaraz wszystko posprzątamy.
Chłopiec:
A śmieciarzy wygonimy