Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Pisanki, pisanki, jajka malowane

Anna Arendarska, Gminne Przedszkole w Tworogu

Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich.

Temat: Pisanki, pisanki, jajka malowane.

Cele ogólne:

  • poznanie wybranych tradycji związanych z Wielkanocą
  • ilustracja ruchowa i plastyczna do utworu
  • rozwijanie umiejętności rytmicznych
  • integracja we wspólnych zabawach wielkanocnych
  • zapoznanie dzieci z dekoracją stołu wielkanocnego.

Cele operacyjne:
Dziecko:

  • zna niektóre tradycje i zwyczaje związane z obchodami świąt wielkanocnych
  • zna pojęcia pisanka, kraszanka
  • jest aktywne plastycznie i muzycznie
  • chętnie i aktywnie słucha utworów czytanych przez nauczyciela
  • zna i nazywa elementy zdobiące świąteczny stół
  • potrafi prawidłowo odczytać wyraz i umieścić go na właściwym miejscu w krzyżówce.

Metody:

  • aktywizujące twórczą działalność dziecka:
    • muzyczne, rytmiczne
    • ruchowe
    • plastyczne
  • werbalne
  • pozawerbalne.

Formy pracy:

  • indywidualna
  • w parach
  • w grupach
  • zespołowa.

Pomoce:

  • koszyczki
  • pisanki
  • jajeczka z cukru
  • kaseta z nagraniami melodii, piosenek i tańców
  • elementy - symbole wielkanocne (cukrowy baranek, bazie, kurczątko, obrus biały, rzeżucha, babeczka, palma)
  • krzyżówka
  • napisy z porami roku
  • pacynki
  • bibuła
  • klej roślinny
  • wydmuszki
  • patyczki.

Przebieg:

  1. Wysłuchanie utworu "Jak to będzie?" M. Konopnickiej.
  2. Jutro będzie Wielkanoc.
    Mazurki w piec wsadzone,
    Gotują się kiełbasy
    I mieć będziemy święcone.
    Bazie w wazoniku, ciasta i wędliny.
    Wielkanoc - i wielkie spotkanie rodziny.
    Najpierw obrus bielutki mama na stół położy,
    Na nim stanie pośrodku ten baranek, ten Boży.
    Jajkiem będziemy się dzielić,
    Wszyscy w domu z kolei,
    Życzyć sobie pociechy,
    Życzyć sobie nadziei.

  3. Rozmowa na temat "Święta za pasem".