Zachowania samobójcze i depresje u młodzieży - terminologia
W rozważaniach na temat zachowań samobójczych stosuje się następującą terminologię:
Myśli rezygnacyjne – myśli o braku chęci do życia, zmęczeniu życiem, przejawiające się niekiedy jako pragnienie szybkiej i łatwej śmierci, która uwolni od zmartwień. Myśli takie są częste u osób cierpiących z powodu depresji; same w sobie nie prowadzą raczej do działań samobójczych. Przejawem myśli rezygnacyjnych może być zdanie: „Wolałbym już nie żyć, niż się tak męczyć, najlepiej usnąć i już się nie obudzić.”
Myśli samobójcze (suicydalne, myśli „s”) – myśli o chęci popełnienia samobójstwa. O ile osoba doświadczająca myśli rezygnacyjnych widzi siebie jako biernie poddającą się śmierci, o tyle w tym przypadku jej myśli dotyczą aktywnego udziału w pozbawieniu siebie życia. Przykłady wypowiedzi świadczących o występowaniu myśli „s”: „Jestem w takiej sytuacji, że pozostaje mi tylko się zabić. Myślałam o tym, żeby wziąć tabletki i mieć spokój. Podchodzę czasami do poręczy balkonu i mam ochotę wyskoczyć przez barierkę. Moje życie nie ma sensu, często myślę o tym, żeby się zabić, ale coś mnie powstrzymuje, boję się chyba.” Nigdy nie należy lekceważyć wypowiedzi świadczących o występowaniu myśli samobójczych.
Tendencje samobójcze – same myśli „s” nie wystarczą do popełnienia czynu samobójczego. Tendencje samobójcze obejmują gotowość do targnięcia się na własne życie, ułożenie planu samobójczego, czynienie przygotowań, np. gromadzenie leków, informacji o truciznach itp. Przykładowe wypowiedzi świadczące o występowaniu tendencji „s”: „Zgromadziłam leki, czekam na okazję. Chciałam się zabić, ale dopóki ojciec żył, nie potrafiłabym mu tego zrobić, teraz już mi wszystko jedno.”