ZAKTUALIZOWANO: CZERWIEC 2018
Nawiązywanie stosunku pracy z pracownikami niepedagogicznymi
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 967),
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 917 ze zm),
- Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 902 ze zm.),
- Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1764 ze zm.),
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.).
Status prawny pracowników administracyjnych zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego określają przepisy o pracownikach samorządowych . Ponadto pracownicy administracyjni zatrudnieni w szkole nie podlegają przepisom Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela. W przypadku pracowników niepedagogicznych będą miały zastosowanie przepisy Ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych oraz Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Przepisy Ustawy o pracownikach samorządowych stosuje się do pracowników zatrudnionych w biurach (ich odpowiednikach) związków jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowych zakładów budżetowych utworzonych przez te związki. Podstawą nawiązania stosunku pracy z pracownikami niepedagogicznymi, takimi jak woźna, sekretarka, kucharka, kadrowa czy księgowa, będzie zatem umowa o pracę (art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. Ustawy). Należy zauważyć, iż w szkołach niepublicznych przepisy powyższej Ustawy nie będą miały zastosowania. Jednak podstawą nawiązywania stosunku pracy z pracownikami niepedagogicznymi w placówkach niepublicznych będą również umowy o pracę terminowe lub bezterminowe.
Zasady naboru na wolne stanowisko
Nabór na wolne stanowisko urzędnicze (zgodnie z przepisami Ustawy o pracownikach samorządowych) jest otwarty i konkurencyjny. Kierownik jednostki, o której mowa w art. 2 ww. Ustawy, upowszechniając informacje o wolnych stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych, wskazuje stanowiska, o które poza obywatelami polskimi mogą ubiegać się obywatele Unii Europejskiej oraz obywatele innych państw, którym na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa wspólnotowego przysługuje prawo do podjęcia zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa o pracownikach samorządowych w art. 12 zawiera definicję wolnego stanowiska urzędniczego, zgodnie z którą „wolnym stanowiskiem urzędniczym, w tym wolnym kierowniczym stanowiskiem urzędniczym, jest stanowisko, na które, zgodnie z przepisami ustawy albo w drodze porozumienia, nie został przeniesiony pracownik samorządowy danej jednostki lub na które nie został przeniesiony inny pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, posiadający kwalifikacje wymagane na danym stanowisku lub nie został przeprowadzony na to stanowisko nabór albo na którym mimo przeprowadzonego naboru nie został zatrudniony pracownik”. Ogłoszenie o wolnym stanowisku urzędniczym oraz o naborze kandydatów na to stanowisko umieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej, o którym mowa w Ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. W toku naboru komisja wyłania nie więcej niż pięciu najlepszych kandydatów, spełniających wymagania niezbędne oraz w największym stopniu spełniających wymagania dodatkowe, i przedstawia ich kierownikowi jednostki celem zatrudnienia wybranego kandydata.
Umowa terminowa czy bezterminowa?
W przypadku nawiązywania stosunku pracy z pracownikami niepedagogicznymi w szkole publicznej pracodawca ma możliwość zawarcia umowy o pracę na czas nieokreślony lub na czas określony, a jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności – jest to tzw. umowa na czas zastępstwa. Jak wskazano powyżej, nie ma możliwości nawiązania stosunku pracy na podstawie umowy na czas wykonywania określonej pracy. Ponadto każda z umów wskazanych powyżej może zostać poprzedzona umową zawartą na okres próbny, który nie może przekraczać trzech miesięcy (art. 25 § 2 k.p.). Należy również wskazać na brzmienie przepisu art. 26 k.p., zgodnie z którym stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy.
Ustawa o pracownikach samorządowych