OPUBLIKOWANO: CZERWIEC 2012
Dziecko zdolne w przedszkolu
Opracowała: Anna Stróżyk, pedagog, spec. edukacja elementarna i terapia pedagogiczna, mgr zarządzania – rozwój potencjału społecznego, nauczyciel wspomagający w przedszkolu integracyjnym, trener grupy edukacyjnej
Na etapie przedszkola dzieci niejednokrotnie zaczynają ujawniać szczególne zdolności w rozmaitych dziedzinach, co bardzo często stanowi zapowiedź drzemiącego w nich potencjału. Zasób ten, głęboko ukryty w dopiero kształtującej się osobowości przedszkolaka, powinien zostać dostrzeżony przez opiekunów i wychowawców, tak aby poprzez troskliwe doglądanie podopiecznego byli oni w stanie udzielić mu – w sposób przemyślany – odpowiedniego wsparcia rozwojowego. W przypadku bystrego malucha najważniejsze jest, by ustawicznie zachęcać go do dalszego poznawania świata i aktywnie odpowiadać na jego potrzeby zdobywania wiedzy i zaspokajania ciekawości.
Owe działania powinny mieć jednak charakter całkowicie dobrowolny, pozbawiony jakiegokolwiek nacisku czy presji. Tylko wystrzegając się czynności hamujących (np. bagatelizowania dziecięcej ciekawości, sceptycyzmu czy krytycyzmu), wychowawca będzie w stanie zapewnić podopiecznemu warunki, których ten potrzebuje, by kształtować swoją małą tożsamość. Warto także uczulić przedszkolny personel na wszelkie przejawy dziecięcej nadzwyczajności. Nie należy obarczać ich błędną interpretacją zachowań poprzez nadawanie postępowaniu dziecka cech negatywnej intencjonalności: zarozumialstwa, chwalipięctwa i wyższości. Dzięki tak uwrażliwionemu spojrzeniu pozwalamy dziecku rozwinąć skrzydła.
Pod czujnym okiem
Aktywna obserwacja możliwości oraz tworzenie odpowiedzi na prośby poznawcze dziecka niejednokrotnie umożliwiają kształtowanie jego zainteresowań, tak by w wieku późniejszym można było określić je mianem zdolności. Proces ten powinien jednak odbywać się na tyle delikatnie, aby nie stał się w źródłem dziecięcego stresu oraz nie stwarzał barier pomiędzy dorosłym a dzieckiem. Geniusz przedszkolaka zależy zatem także od spokoju i cierpliwości dorosłych.
Zdolności nie zawsze nabierają charakteru wszechstronnego, czasem dotyczą konkretnych dziedzin i działań.
Oto pięć zasad, o których nauczyciele zawsze powinni pamiętać:
- Daj wychowankowi szansę na ciekawą pracę, stosując zasady indywidualnego podejścia do dziecka.
- Zadbaj o to, by nuda nie gościła w przedszkolu, zadawaj dziecku dodatkowe pytania i stopniuj wymagania.
- Zaproponuj dziecku zabawę w kółkach zainteresowań, kącikach tematycznych (zgodnych z jego pasją) bądź inne rodzaje aktywności, które pozwolą mu rozwijać się w lubianych przez nie dziedzinach.
- Koniecznie urozmaicaj stosowane metody pracy – taka postawa twórczo wpływa na całą grupę przedszkolną.