Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Przygoda w Kolorowych Krainach

mgr Karola Pipiak, nauczycielka Przedszkola Miejskiego nr 48 w Łodzi

Scenariusz zajęć dla grupy 5-latków.

Temat: Przygoda w Kolorowych Krainach.

Cele ogólne:

  • utrwalanie znajomości kolorów podstawowych
  • poszerzanie doświadczeń i wiadomości dotyczących tworzenia barw pochodnych zieleni
  • rozwijanie aktywności twórczej.

Cele operacyjne:
Dziecko umie:

  • otrzymać samodzielnie zielony kolor farby w toku połączenia żółtej i niebieskiej
  • wskazać, nazwać kolory farb wykorzystanych w tworzeniu zielonej farby
  • podać skojarzenia, dotyczące koloru zielonego, niebieskiego i żółtego.

Metody pracy:

  • czynne - samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania
  • słowne - rozmowa, opowiadanie, objaśnienia i instrukcje, społecznego porozumienia
  • oglądowe - obserwacja, pokaz
  • techniki twórczego myślenia.

Formy organizacyjne: z całą grupą, indywidualna.

Pomoce:

  • emblematy na tasiemkach
  • szarfy i piłeczki lub skrawki krepiny w trzech kolorach: żółtym, zielonym, niebieskim
  • inscenizacja opowiadania "Kłótnia w Kolorowych Krainach" (opowiadanie własne nauczycielki)
  • ilustracje tematycznych "Kolorowe krainy", "Obrazy", papierowe sylwety króli, pacynka chłopca
  • słoiki, woda, farby plakatowe, pędzle, pojemniki plastikowe, mieszadełka - do przeprowadzenia zabawy badawczej: łączenia farb (zestawy dla każdego dziecka)
  • nagrania muzyki instrumentalnej
  • "balony" - papierowe sylwety (przynajmniej po trzy dla każdego dziecka)
  • chusta animacyjna.

Przebieg:

  1. Zabawa ruchowa z elementami zadaniowymi i ćwiczeniem werbalnym z zakresu technik twórczych "Taniec kolorów".
    Losowanie przez dzieci emblematów kolorystycznych w kolorach niebieskim, zielonym, żółtym. Przy nagraniu muzyki instrumentalnej dzieci chodzą po sali, przedstawiają się kolegom: "jestem kolor...... jak......". Pomoc dzieci w rozłożeniu na podłodze szarf w kolorach oraz ilości odpowiadających przydzielonym emblematom kolorystycznym. Przy muzyce instrumentalnej tańczą wszystkie kolory, na przerwy w muzyce dzieci realizują podane przez nią zadania: