Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Wesołe zabawy z magnesem

mgr Karola Pipiak, nauczycielka Przedszkola Miejskiego nr 48 w Łodzi

Dla grupy 4-latków.

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu poznawania przyrody nieożywionej

Temat: Wesołe zabawy z magnesem.

Cele ogólne:

  • nabywanie i utrwalanie elementarnych wiadomości i umiejętności dotyczących właściwości magnetycznych - magnesu;
  • wdrażanie do współudziału w pracach porządkowo-organizacyjnych w związku z podejmowaną aktywnością.

Cele operacyjne:
Dziecko:

  • posługując się magnesem, dokonuje samodzielnie klasyfikacji rozłącznej przedmiotów na przyciągane przez magnes i obojętne na jego oddziaływanie;
  • opisuje werbalnie lub przedstawia umowną formą ruchu zjawisko magnetyczne; zachowania przedmiotów metalowych i niemetalowych pod wpływem oddziaływania na nie magnesem;
  • włącza się aktywnie w prace porządkowo-organizacyjne, związane z likwidacją zajęcia i organizacją kącika tematycznego w klasie.

Metody:

  • czynne - samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania;
  • słowne - rozmowa, opowiadanie, objaśnienia i instrukcje, społecznego porozumienia;
  • oglądowe - obserwacja, pokaz.

Formy organizacyjne: zbiorowa, indywidualna.

Pomoce:

  • magnesy dla każdego dziecka
  • drobne przedmioty metalowe (szpilki, gwoździki, spiralki z cienkiego drutu, spinacze biurowe, kluczyki)
  • drobne przedmioty niemetalowe (plastikowe, szklane, gumowe, papierowe, drewniane)
  • naczynie szklane z wodą
  • pacynki
  • tacki, koszyczki
  • magnetofon
  • płyta CD z nagraniem muzyki instrumentalnej.

Przebieg:

  1. Scenki sytuacyjne na kanwie opowiadań nauczycielki, ilustrowane pacynkami - demonstracja wpływu oddziaływania magnesu na zachowanie się przedmiotów metalowych i niemetalowych, zapoznanie z nazwą "magnes":
    • Scenka "O kłopotach mamusi przy balowej sukni Agatki"