Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

STAN PRAWNY: KWIECIEŃ 2012


Pieczęć urzędowa w przedszkolu niepublicznym


Opracowała: Diana Kaczorek, prawnik, legislator, pracownik administracji publicznej


Podstawa prawna:


  • Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 235 poz. 2000 ze zm.),
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1955 r. w sprawie tablic i pieczęci urzędowych (Dz.U. z 1955 r. Nr 47 poz. 316 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001 r. Nr 61 poz. 624 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 893),
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2005 r. Nr 260 poz. 2593 ze zm.).


W niniejszym artykule zostały omówione obowiązujące przepisy prawa w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie: Czy i w jakim zakresie do przedszkoli, w tym niepublicznych, dyrektorów i organów prowadzących przedszkola odnoszą się regulacje prawne zobowiązujące do używania pieczęci urzędowych?


Punktem wyjścia do rozważań na powyższy temat musi być jednak wyraźne rozróżnienie pieczęci używanych przez przedszkola od pieczęci urzędowych. Pieczęcią urzędową jest bowiem szczególnego rodzaju pieczęć, której wygląd, wymiary, sposób używania, strzeżenia, sposób zamawiania i wyrobu określają przepisy prawa, tj. w szczególności Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych oraz Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie tablic i pieczęci urzędowych.


Urzędową pieczęcią jest pieczęć o następujących cechach: metalowa, okrągła, tłoczona, zawierająca pośrodku wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, a w otoku napis odpowiadający nazwie podmiotu uprawnionego do używania urzędowej pieczęci.


Z kolei pieczęcią jest kawałek laku lub wosku z wyciśniętym znakiem, przymocowany dla uprawomocnienia dokumentu (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2008). W tym przypadku brak jest przepisów powszechnie obowiązujących, które regulowałyby cechy fizyczne pieczęci, tryb ich wyrabiania albo niszczenia. Istnieją wprawdzie przepisy, które – w odniesieniu do przedszkoli, szkół i placówek oświatowych – określają, jaka ma być treść pieczęci danej jednostki oświatowej albo wskazują, w jakich dokumentach powinno się odcisnąć pieczęć, ale kwestie te nie są uregulowane w przepisach prawa w sposób wyczerpujący. W niniejszym opracowaniu zostały wskazane przykłady takich regulacji.


Zamawianie pieczęci urzędowych


Do wyrobu pieczęci urzędowych uprawniona jest wyłącznie Mennica Państwowa. W przypadku placówek oświatowych zamówienia na pieczęcie urzędowe dla tych podmiotów kierują do Mennicy Państwowej wojewodowie lub inne organy sprawujące nad nimi nadzór (§ 17 ust. 1 pkt 5 Rozporządzenia w sprawie tablic i pieczęci urzędowych). Rozporządzenie dopuszcza także możliwość, aby organ sprawujący nadzór przekazał uprawnienie do zamawiania pieczęci urzędowych bezpośrednio podległym jednostkom organizacyjnym na ich własne potrzeby, z tym, że o przekazaniu tych uprawnień organ ten musi zawiadomić Mennicę Państwową.