Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

STAN PRAWNY: MARZEC 2012


Przerwa wakacyjna w przedszkolu niepublicznym


Opracowała: Agnieszka Sakowicz, dyrektor przedszkola niepublicznego


Podstawa prawna:


  • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. Nr 97 poz. 674 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001 r. Nr 61 poz. 624 ze zm.),
  • Konwencja o prawach dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z dnia 20 listopada 1989 r. (Dz.U. z 1991 r. Nr 120 poz. 526).


Placówka niepubliczna rządzi się zupełnie innymi prawami niż przedszkole publiczne. Najczęściej bywa bowiem tak, że jej istnienie uzależnione jest od klientów, czyli rodziców podopiecznych, dlatego ostatecznie to właśnie ich potrzeby decydują o tym, czy przedszkole decyduje się na wprowadzenie przerwy, czy też całkowicie z niej rezygnuje.


Przerwa wakacyjna w dokumentacji


Aby uregulować kwestię organizacji przerwy wakacyjnej w przedszkolu niepublicznym, można skorzystać z zapisów proponowanych przez Rozporządzenie w sprawie ramowych statutów. Ustawodawca zakłada w nim jasno, że jeżeli placówka nie wystąpi z inicjatywą ustalenia przerwy, wówczas działa przez cały rok. W praktyce jednak wygląda to tak, że wszystkie placówki publiczne ustanawiają czas wolny od swojej statutowej działalności. Z tego prawa, wbrew pozorom, niejednokrotnie korzystają również właściciele przedszkoli niepublicznych.


Dyrektor powinien pamiętać, że aby móc ustanowić przerwę w działalności placówki, musi wcześniej zadbać o odpowiedni zapis w statucie. Dotyczy to też przedszkoli niepublicznych, które także zobowiązane są działać zgodnie z postanowieniami zawartymi w statucie. Warto określić czas trwania takiej przerwy i uzasadnić konieczność jej wprowadzenia, aby wyprzedzić ewentualne pretensje rodziców.


Dyrektor musi ponadto zwrócić się do organu prowadzącego (jeżeli takowy istnieje) o wyrażenie zgody na wprowadzenie przerwy. Procedura postępowania jest bardzo prosta – dokonuje się tego za pośrednictwem arkusza organizacji przedszkola, w którym wpisuje się datę planowanej przerwy wakacyjnej, a następnie przedkłada organowi prowadzącemu w ustalonym terminie. Warto zaznaczyć, że – o ile osoba lub organ prowadzący nie zleci inaczej – gotowy arkusz organizacji pracy przedszkola dostarcza się do organu prowadzącego do 30 kwietnia, podobnie jak w przypadku placówek publicznych. Zatwierdzenie tego dokumentu przez organ prowadzący staje się jednocześnie usankcjonowaniem proponowanego urlopu przedszkola.


Dogodny termin