Scenariusze zajęć
Temat 1: Co to jest woda?
Cele: Poznanie właściwości wody i jej roli w przyrodzie. Inspirowanie dzieci do wypowiadania się na temat wyników prowadzonych doświadczeń. Wzbogacenie wrażeń dzieci. Rozróżnianie dźwięków wydawanych przez wodę.
Pomoce: basen z wodą, pojemniki na wodę, przedmioty i materiały o różnej fakturze, wyposażenie "Sali doświadczania świata".
Przebieg zajęć:
- Co to jest woda? Zabawy z wodą w basenie do doświadczeń. Dzieci przelewają ją, puszczają statki, zatapiają różne przedmioty wykonane z różnorodnych materiałów.
- Właściwości wody. Rozpuszczanie w wodzie różnych substancji (sól, cukier, piasek, ziemia, olej, nafta, proszek do prania, płyn do mycia naczyń, pieprz, czekolada itd.). Zasolenie i tonięcie ciał - porównanie.
- Różne stany skupienia. Skraplanie pary, zamrażanie, topnienie.
- Grająca woda. Napełniamy wodą szklanki do różnej wysokości i wilgotnym palcem pocieramy ich brzegi, uzyskując w ten sposób dźwięki o różnej wysokości. Można spróbować "nastroić" szklanki i zagrać jakąś melodię.
- Zagadki słuchowe. Kapiący kran, zmywanie naczyń, spuszczanie wody, nalewanie wody do wanny i jej wypuszczanie, uderzanie kropli deszczu o inne powierzchnie, gotowanie.
- Zabawa ruchowa. "Fale" - dzieci falują spadochronem, jedno dziecko turla się po spadochronie, zmiana.
- Morski świat - seans relaksacyjny w "Sali doświadczania świata". Oglądanie tarczy tematycznej "morze", słuchanie płyty z muzyką relaksacyjną "W głębi oceanu", aromaterapia - zapach leśny i morski.
- Do czego potrzebna jest woda. Wypowiedzi dzieci.
- Degustacja wody mineralnej.
Temat 2: Woda w życiu człowieka i przyrody.
Cel: Uświadomienie wpływu czystej, zdrowej wody na stan naszego zdrowia i życie zwierząt i roślin. Uświadomienie dzieciom niezbędności wody dla życia na Ziemi. Współdziałanie w zespołach, wyciąganie wniosków z obserwacji. Tworzenie warunków do aktywności dzieci niepełnosprawnych.
Pomoce: mikroskop, próbki, pojemniki na wodę, ilustracje, nasiona, sadzonki, wata, szmatki, woreczki foliowe.
Przebieg zajęć:
- Oglądanie pod mikroskopem próbek wody przyniesionych z wycieczek (woda mineralna, z kałuży, śnieg, rzeka, staw, kałuża, z pralki, po gotowaniu ziemniaków, itp.). Porównywanie - zapach, kolor, smak, przejrzystość).
- Poszukiwanie wody w glebie: wyciskanie wody z różnych rodzajów gleby przyniesionych z wycieczek (wyciskanie przez płócienną szmatkę).
- Woda w roślinach: liście z roślin doniczkowych wkładamy do woreczków foliowych i szczelnie zamykamy. Na drugi dzień sprawdzamy co znajduje się na ściankach woreczków.
- Założenie hodowli roślin (sadzonki do ukorzenienie, rzeżucha) - podlewanie wodą o różnym stopniu zanieczyszczenia.
- Oczyszczalnie ścieków - proste filtrowanie wody przez filtr do kawy, watę i piasek.
- Znaczenie wody w życiu człowieka i roślin. Wypowiedzi dzieci.