OPUBLIKOWANO: LISTOPAD 2011
ZAKTUALIZOWANO: LISTOPAD 2014
Księga zastępstw
Opracowała: Małgorzata Celuch
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 16 września 2002 r. w sprawie postępowania z dokumentacją, zasad jej klasyfikowania i kwalifikowania oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych (Dz.U. z 2002 r. Nr 167 poz. 1375).
Obowiązek prowadzenia księgi zastępstw nie wynika z konkretnego zapisu prawnego. W żadnej ustawie ani rozporządzeniu, także dotyczącym dokumentacji placówek oświatowych, nie ma regulacji dotyczących posiadania tego typu dokumentu przez placówkę. Dlaczego więc warto stworzyć księgę zastępstw?
Powód nr 1 – zgromadzenie potrzebnych informacji w jednym miejscu
Czas pracy nauczycieli trzeba dokładnie rozliczać i dokumentować. Każde zastępstwo powinno być odnotowane w dokumentacji placówki, a odpłatność za każdą jego godzinę musi być wyliczona wg obowiązujących zasad. Dzienniki lekcyjne stanowią dostateczną ewidencję przepracowanych godzin, ale w sytuacji problemów, wątpliwości, niejasności – księga zastępstw znacznie ułatwi odnalezienie potrzebnych informacji.
Z życia placówki
Przykład 1
Nauczyciel pracujący w zespole szkół, w skład której wchodzi szkoła dla dorosłych, ma godziny ponadwymiarowe rozliczane w systemie półrocznym. Pod koniec stycznia, wypełniając karty pracy dotyczące godzin przepracowanych w pierwszym półroczu, przypomniał sobie, że nie uwzględniał w miesięcznych rozliczeniach kilku zastępstw doraźnych. Teraz zachodzi potrzeba odnalezienia wszystkich danych dotyczących realizowanych przez niego zastępstw w skali kilku miesięcy: od początku września do końca stycznia. Odszukiwanie tych informacji w kilkudziesięciu dziennikach wśród tysięcy wpisów – byłoby niezwykle uciążliwym i żmudnym zadaniem koniecznym do wykonania przez nauczyciela oraz kontrolującego liczbę godzin dyrektora szkoły. Jeśli natomiast w szkole istnieje księga zastępstw, w której chronologicznie zapisane są zastępstwa w poszczególnych dniach roku szkolnego z uwzględnieniem nazwisk osób zastępowanych i zastępujących, wystarczy przejrzeć jedną część tej księgi – zawierającą zapisy z pierwszego półrocza danego roku szkolnego.
Przykład 2
Były pracownik szkoły dochodzi roszczeń związanych z niewłaściwie, jego zdaniem, wypłaconych należności za zastępstwa odbyte w dwóch poprzednich latach szkolnych. Odszukanie odpowiednich zapisów w dziennikach lekcyjnych byłoby niezwykle uciążliwe i czasochłonne. W tym celu należy użyć księgi zastępstw.
Powód nr 2 – łatwość informowania nauczycieli o planowanych zastępstwach